Na tuhle pláž už budete brzy potřebovat vstupenku aneb represe proti turistům pokračují

V poslední době se s podobnými omezeními doslova roztrhl pytel. Jakkoli se dají mnohé požadavky na omezení přílivu turistů pochopit, některé praktiky už začínají zavánět spíše bizarností. Chcete se jít opalovat na pláž nebo si jen dopřát krátkou procházku na hranici příboje? Zaplaťte si za to.

Alespoň takový vzkaz posílají svým potenciálním návštěvníkům na Sicílii. Tamější pláž La Pelosa se totiž během letní sezóny doslova ztrácí pod změtí nafukovacích hraček, slunečníků a samozřejmě i lidských těl.

Kolik a odkdy? To ještě nevíme

Nic zvláštního, řeknete si nejspíš. Na světě je takových pláží spoustu. Taková Copacabana, Zlatý roh nebo nebo třeba Varadero by mohly vyprávět. Pokud o tyto vyhlášené krasavice opravdu stojíte, nezbude vám, než se s tlačenicí smířit. Naopak, máte-li raději komornější zážitky a nevadí vám vyrazit za nimi i trochu dál od civilizace, najdete dalších krásných plážích v jejich okolí obvykle dost a dost.

Pláž La Pelosa na Sicílii však staví tuto dosavadní praxi doslova na hlavu. Zatím ještě nejsou známy konkrétní obrysy celé akce, ale už teď místní úřady avizují, že na pláž pustí pouze 1 500 lidí denně – a to výhradně se zaplacenou vstupenkou. Kolik tato „jízdenka za pískem“ bude stát a kdy by měla začít platit, se ještě neví. Mluví se o spuštění během následujícího léta.

Pohled na pláž z dronu

Nejde o první zákaz na této pláži

Vzhledem k tomu, že La Pelosa patří k nejkrásnějším místům tohoto ostrova, některé návštěvníky mohou už dnes leckdy překvapit poněkud nevšední zákazy. Na La Pelosa si tak už několik let nezapálíte. Ovšem zakázány jsou i plážové osušky a batohy, a to kvůli tomu, že by si v nich turisté mohli nevědomky odnášet písek.

Mimochodem krádeže písku z pláží se na Sicíii trestají vysokými pokutami. Nejhorší hříšníci tak musí sáhnout do peněženky pro 3 000 euro, což je v přepočtu asi 76 000 korun.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.