Kudy a jak na nejvyšší vrchol Evropy

Rádi byste si prohlédli Evropu pěkně z výšky? Tak proč nezamířit zrovna na její nejvyšší vrchol? Možná máte pravdu, když za nějvyšší vrchol považujete Elbrus s nadmořskou výškou 5642 m n. m. Metodika pro určení evropsko-asijské hranice není ale přesná, a tak se často za nejvyšší vrchol považuje právě Mont Blanc. Pro tento článek to tak necháme, ač se to zřejmě mnohým líbit nebude. Tak jako tak, užít si vyhlídku z Mont Blancu není těžké a překvapí vás, co všechno nabízí. A leží vlastně docela blízko na východě Francie.

A nemusíte se šplhat hned na její vrchol. Na jejím úpatí totiž leží příjemné zimní středisko Chamonix. Pokud vám tohle nevšední jméno něco říká, pak je to proto, že právě tady se v roce 1924 konaly úplně první zimní olympijské hry na světě.

Nevšední zážitky z nádherné vyhlídky

Pokud vás na něm něco zaujme, pak to bude určitě jedinečná poloha. Chamonix totiž leží v malebném údolí řeky L´Arve. Právě tady se můžete obdivovat celoročně zasněženým vrcholkům ostře kontrastujícím se zelení v údolí, napájenou vodou z řeky. A nebudete sami, turistů je tu spousta po celý rok.

Ale nekochají se jen krásným výhledem. Většina z nich, jakmile si dopije kávu v jedné z hojně rozesetých kaváren, okamžitě zamíří k lanovce na Aiguille du Midi (3.842 m). Ta získala v roce 1955, kdy byla postavena, prvenství mezi lanovkami s nejvyšším převýšením a tento titul si drží dodnes. Pohodlně vás vyveze až do výšky 3 777 metrů nad mořem. A odtud pak můžete (pokud budete chtít) pokračovat ještě o cca 100 metrů výš k nejvyšší vyhlídce ve výšce 3 842 metrů.

A kam dál? Třeba do chaty nenasytnosti

Určitě vás nepřekvapí, že pod Mont Blancem je proražen tunel z Francie do Itálie. Pokud máte železné nervy, můžete si tuhle ledovou jízdu užít i vy a vyrazit z Chamonix až do Courmayeru.

A jestliže vás přepadne neodbytný hlad, pak se určitě dobře najíte asi ve tři kilometry vzdálené vesničce Entreves. Najdete tu restauraci La Maison de Filippo, známou také pod přezdívkou „chata nenasytnosti.“ Vyniká totiž bohatou nabídkou jídel ve stylu sněz, co můžeš.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.