blanc1

Kudy a jak na nejvyšší vrchol Evropy

Rádi byste si prohlédli Evropu pěkně z výšky? Tak proč nezamířit zrovna na její nejvyšší vrchol? Možná máte pravdu, když za nějvyšší vrchol považujete Elbrus s nadmořskou výškou 5642 m n. m. Metodika pro určení evropsko-asijské hranice není ale přesná, a tak se často za nejvyšší vrchol považuje právě Mont Blanc. Pro tento článek to tak necháme, ač se to zřejmě mnohým líbit nebude. Tak jako tak, užít si vyhlídku z Mont Blancu není těžké a překvapí vás, co všechno nabízí. A leží vlastně docela blízko na východě Francie.

A nemusíte se šplhat hned na její vrchol. Na jejím úpatí totiž leží příjemné zimní středisko Chamonix. Pokud vám tohle nevšední jméno něco říká, pak je to proto, že právě tady se v roce 1924 konaly úplně první zimní olympijské hry na světě.

Nevšední zážitky z nádherné vyhlídky

Pokud vás na něm něco zaujme, pak to bude určitě jedinečná poloha. Chamonix totiž leží v malebném údolí řeky L´Arve. Právě tady se můžete obdivovat celoročně zasněženým vrcholkům ostře kontrastujícím se zelení v údolí, napájenou vodou z řeky. A nebudete sami, turistů je tu spousta po celý rok.

Ale nekochají se jen krásným výhledem. Většina z nich, jakmile si dopije kávu v jedné z hojně rozesetých kaváren, okamžitě zamíří k lanovce na Aiguille du Midi (3.842 m). Ta získala v roce 1955, kdy byla postavena, prvenství mezi lanovkami s nejvyšším převýšením a tento titul si drží dodnes. Pohodlně vás vyveze až do výšky 3 777 metrů nad mořem. A odtud pak můžete (pokud budete chtít) pokračovat ještě o cca 100 metrů výš k nejvyšší vyhlídce ve výšce 3 842 metrů.

A kam dál? Třeba do chaty nenasytnosti

Určitě vás nepřekvapí, že pod Mont Blancem je proražen tunel z Francie do Itálie. Pokud máte železné nervy, můžete si tuhle ledovou jízdu užít i vy a vyrazit z Chamonix až do Courmayeru.

A jestliže vás přepadne neodbytný hlad, pak se určitě dobře najíte asi ve tři kilometry vzdálené vesničce Entreves. Najdete tu restauraci La Maison de Filippo, známou také pod přezdívkou „chata nenasytnosti.“ Vyniká totiž bohatou nabídkou jídel ve stylu sněz, co můžeš.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

10 komentářů

 1. Zdeslav Odpovědět

  Co to je za nesmysl? Lanovka nevede na Mont Blanc (ten má 4.248 m), ale na Aiguille du Midi (3.842 m). Odtud je krásná vyhlídka „na“ Mont Blanc, ale rozhodně to není vyhlídka „z“ Mont Blanc. Paní Šrámčíková, občas si po sobě přečtěte co napíšete nebo radši nepište vůbec.

 2. děti Odpovědět

  Lanovka na Mont Blanc? Kde jste na takový nesmysl přišli? A co je na silničním tunelu ledového a dobrodružného? Prosím, smažte to celé a nedělejte si ostudu…

 3. mart Odpovědět

  To cestování autorce moc nejde. Ani s kompasem ani prstem po mapě.
  Na Mont Blanc žádná lanovka nevede, jak se kdokoli přesvědčí s prstem v mapě nebo v Chamonix. Z Ch. lanovka vede ale na úplně jiný vrchol s vyhlídkou NA Mont Blanc.
  Takže žádná pohodlná doprava lanovkou na nejvyšší vrchol Evropy, pěkně pěšky.

  Článek je zcela nesmyslný.

  M.

 4. asd Odpovědět

  nejvyšší vrchil evropy je podle zeměpisu Elbrus nebo se někdy v posledních letech změnila geografiee evropy?
  No spíše autor článku je „novinář“ z plzenskym vzdelanim…

 5. Pepa Odpovědět

  Kdo tu píše podle zeměpisu, tak se mýlí… Podle zeměpisu je nejvyšší horou Evropy právě Mont Blanc… Horolezci, američtí geografové a rusomilci označují za nejvyšší horu Evropy Elbrus… záležitost je to velmi sporná, už proto, že ti, co argumentují Elbrus, tak považují za hranici Evropy hlavní hřeben Kavkazu a tím jej dělí mezi 2 kontinenty… ti, co argumentují Mont Blanc, považují za hranici Evropy podhůří Kavkazu a celý Kavkaz řadí do Asie… vyberte si, co je dle Vás správné…

 6. Jiří Domin Odpovědět

  Dobrý den, musím reagovat na diskuze o nejvyšší hoře Evropy.
  Hora Elbrus leží v pohoří Kavkaz a to se celé nachází v Asii. Hranice mezi Evropou a Asií je jasně daná. V jihovýchodní části Evropy prochází od Kaspického jezera směrem k Azovskému moři podél řek Kuma a Manyč. Řeka Manyč se pak vlévá do Donu a tím se dostaneme do Azovského moře. Celá tato proláklina nazývaná Kuma-Manyč se nachází severně od Kavkazu a proto Elbrus leží na asijském kontinentu. Některé prameny však toto geografické rozdělení opomíjí a tím vznikají mylné názory na nejvyšší horu Evropy.
  Nejvyšší horou Evropy je Mont Blanc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *