Berounka

Na výletě podél řeky Berounky

Vody Berounky urazí téměř 140 kilometrů, než se dostanou z Plzně přes Středočeský kraj až do Prahy.  Ti, co tuto řeku sjíždějí, určitě potvrdí, že je podél řeky krásná příroda, chráněné oblasti spousta staveb, které se stávají výlety kolem Berounky.

Od Plzně

Berounka opouští Plzeň poblíž slavného pivovaru. Zkušení turisté však znají na jejím horním toků i jiná pěkná místa, jako je například hradiště Bukovec, Malochova skalka s vzácnou květenou, nebo vyhlídka Kozí bouda, ze které je krásný výhled dolů do údolí.  Dále se nad řekou tyčí zřícenina Libštejn, ale daleko útulněji vypadá zámek Liblín. Plzeňský kraj opouštíme ve Zvíkovci, kde je také zámek.  Na své si přijdou jistě milovníci vodopádů, na Berounce nebo spíše na potocích, jež se do ní vlévají, je jich spousta. Třeba Dírecký, Týřovské, Krašovské a další.  U Týřeckých vodopádů se už dostáváme do Středočeského kraje a stojíme u zříceniny hradu Týřov. Před tím však ještě nesmíme minout Skryje na Berounkou, Skryjská jezírka a blízké Šlovice s prohlídkou vzácného elektroskanzenu Čechův mlýn.

Krajem Oty Pavla

Postupně se dostaneme až na Křivoklátsko, do kraje spisovatele Oty Pavla. V Branově má Ota Pavel pamětní síň a to už není daleko od hradu Křivoklát, jehož historie sahá až do 12. století odtud můžeme jet až do města Berouna. Za zmínku však ještě stojí Nižbor s tamním zámkem a expozici věnovanou Keltům. Nedaleko se totiž nacházelo keltské oppidum Stradonice. Beroun je malebné město s medvědem ve znaku. Na Městské hoře žijí známí medvědi z večerníčku. Za Berounkou se dá také udělat otočka do Srbska, pod Tetín, kde žila svatá Ludmila, nebo můžete odbočit do Koněpruských jeskyň.

Konec v Praze

Před tím než se přiblížíme k Praze, budeme míjet Karlštejn. Abychom ho však mohli navštívit, musíme vystoupat do kopce. U Černošic uvidíme ještě skalku Kazín, kde prý kdysi žila Krokova nejstarší dcera. Berounka se vlévá do Vltavy a to u Zbraslavi, kde zase vznikla Zbraslavská kronika, klášter nebo zámek. U tohoto místa putování s Berounkou končí.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *