Náročná běžecká trasa Zadních hor

Beskydy

Pokud patříte mezi milovníky bílé stopy, určitě vám nemusíme představovat tento klenot Beskyd. Hřebenovka Zadních hor je jedna z nejhezčích, ale také nejdrsnějších tras celého pohoří. Za dřinu, která vás zde čeká, si však můžete vychutnat krásnou podívanou na okolní krajinu. Ani v tom nemá tato trasa v Beskydech konkurenci. Pojďme se na ni podívat zblízka.

Začněte u Bumbálky

Nejčastěji se zde volí trasa z Bumbálky, která je 860 m n. m. a do 30 m vyššího Bílého Kříže. Rozcestník vám pak zde ukáže 19 km trasu. Co se však již z tabule nedozvíte je, že vás zde čekají sjezdy i výjezdy. Dolů i nahoru to dělá asi 940 výškových metrů. V prvním úseku před Masarykovou chatou je trasa ještě málo kvalitní. Je rozchozená turisty. Za chatou vás již čeká pravá jízda. Čeká vás prudký sjezd do sedla Smutníky. Hned nato se dočkáte i výstupu. Poté narazíte ještě na dvě chaty, které vám mohou sloužit jako dobré občerstvovací stanice.

Idylická krajina Beskyd

Další kilometry jsou ve znamení přívětivější tváře místních hor. Ukážou se vám krásná panoramata a možná vás i napadne, že to zde není zas tak drsné. Idylické výhledy však rychle utečou a budete se muset opět věnovat jen zdolávání této náročné trasy. Následuje sjezd do osady Konečná. Přes slovenskou stranu se sjíždí do Turzovky. Zde si musíte dát pozor. Většinou se zde objevuje zledovatělý a tvrdý povrch. Poté se tu opět objeví sjezd do úplně nejnižšího místa na trati. Zde pozor. Rozdílná výška je často příčinou úplně jiných podmínek než na ostatních částech trati.

Ski Bílá

Přes Grúň na Bílou

Dojedete-li až na Grúň, může se jednat o největší odměnu, kterou zde dostanete. Je zde totiž mírný a snadný terén, u kterého si odpočinete. Holý hřeben Grúně pak nabízí krásné panorama nejen na Lysou horu, ale i na slovenskou Malou Fatru. Právě při tomto pohledu vás mohou zaujmou dvě možnosti k odpočinku. Hotel Charbulák nebo chata Švarná Hanka. Obě stojí za návštěvu. Po této poslední části vaší cesty již následují jen 2 km podél staré železnice na Bílou. Zde bývá stopa kvalitně prošlapaná.

Bílá