Národní Park Abisko – královým trailem, přes zamrzlá jezera až k tyčícím se horským štítům. To prostě musíte zažít

Národní park Abisko ve Švédsku,Národní park Abisko Švédsko, Národní park, Abisko, Arktida

Národní Park Abisko – královým trailem, přes zamrzlá jezera až k tyčícím se horským štítům. To prostě musíte zažít. Švédsko, země rozmanité přírody, skrývá nádherný Národní Park Abisko. Tato úchvatná oblast, ležící v samém srdci arktického kruhu, který dokáže magicky očarovat nejen badatele, ale také milovníky přírody z celého světa.

Příroda Abiska, to prostě musíte vidět

Národní park Abisko se rozprostírá na ploše více než 77 km2 v severní části Švédska, nedaleko norských hranic. Je známý svou jedinečnou geologií a biodiverzitou. V jeho středu se tyčí mohutný masiv a kolem se rozlévají ledovcové řeky, které tečou skrz lesy a vyprahlé pláně. Rozmanitost prostředí vytváří ideální podmínky pro bohatý ekosystém, který fascinuje vědce i běžné návštěvníky. Jedním z nejvýznamnějších prvků tohoto parku je Abiskoské údolí, které je jako hluboký zářez mezi strmými skalnatými srázy. Tento unikátní kousek planety totiž hostí řadu unikátních druhů rostlin a zvířat, včetně vzácné arktické flóry a fauny, jako jsou sobi, lišky a rosomáci.

Foto: Pixabay

Procházka pod polárním nebem

Pro turisty nabízí park nezapomenutelný zážitek. Turistické stezky a pěší trasy vedou návštěvníky přes nádherné scenérie – od ledových jezer po vrcholky horských štítů. Jednou z nejpopulárnějších tras je Kungsleden (v překladu Králův trail), který se táhne přes více než 400 km severní divočiny. Nic nepřekoná pohled na západ slunce či pozorování polární záře nad obzorem. Izolovaná poloha parku a zachovalé prostředí poskytují navíc ideální podmínky pro studium arktické biologie, geologie a klimatologie a tím láká i vědce, pro které je přímo rájem.

Národní park Abisko ve Švédsku tedy rozhodně není jen tuctovým geografickým útvarem, je to místo, které zasáhne do srdce každého, kdo se do jeho náruče vydá. Je to místo, kde se setkává věda a zázraky přírody a kde se lidská duše dotýká krásy divočiny. To prostě musíte vidět.

 

Zdroj: https://www.mundo.cz/svedsko/abisko, https://www.rajbas.eu/informace/295-svedsko-np-abisko.html, https://botany.cz/cs/abisko/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.