Národní park Krka

Národní park Krka: Vstupné, výlety a další informace

Každoročně zavítá několik tisíc českých turistů do Chorvatska. Navštívili jste už, ale Národní park Krka? Pokud ne, vřele doporučujeme. Tento  Národní park totiž s jezery a vodopády, patří k nejvýznamnějším památkám Chorvatska.

O Národním parku Krka

Celý park se nachází ve střední Dalmácii, kousek od města Šibenik. Národním parkem Krka protéká řeka, která nese stejné jméno jako park. Řeka protéká přes krasovou oblast  směrem k moři a vytváří tak  unikátní krajinnou oblast. Díky výškovým rozdílům v této oblasti se vytvořilo několik vodopádů. Největším vodopádem je 52 metrů vysoký vodopád nazývaný Manojlovac. Za nejkrásnější se pak považuje vodopád Skradinsky buk s výškou 46 metrů. Skadinsky buk leží na soutoku řeky Krka a Čikola. Řeka Krka směrem k moři vytváří jezero Prukjan. Zvláštností toho jezera je, že se chová jako moře. Je totiž slané jako moře, má i příliv a odliv, jako moře. Ve vodě pak najdete jak sladkovodní, tak mořské ryby.

Důležité informace

Do Národního parku se dostane po silnici z města Šibenik a Drniš nebo po dálnici výjezdem na Skradin. Pokud zvolíte cestu po moři, tak jediný způsob je lodí přes Šibenický záliv do Skradin. Co se týká Národního parku Krka a vstupného, v ceně vstupenky je doprava lodí z města Skradin ke vstupu a cesta autobusem ke Skradinskému vodopádu. Další atrakce se dají projít pěšky nebo správa parku sama pořádá výpravy na ostrůvky.

Tipy na výlet

Jedno z míst tohoto národního parku, na které stojí za to se podívat, je klášter svatého Archanděla, který se nachází uprostřed kaňonu řeky. Klášter pochází z 15 století, ale není původní, protože se postavil na ze základů poustevního kláštera. Pod klášterem je i hřbitov, ale pro veřejnost není zpřístupněn. Další krásnou památkou a skvělým tipem na výlet je ostrov Visovac uprostřed stejnojmenného jezera. Na tomto ostrově se nachází františkánský klášter Panny Marie Milosrdné a kostel Panny Marie Visovac. V klášteře je vystaveno několik archeologických nálezů nebo cenných prvotisků, zejména Bajek z 15. Století.

 

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.