Pravčická brána

Národní skvost- Pravčická brána

Jeden z nejznámějších přírodních výtvorů a také ikona Národního parku České Švýcarsko, řeč je o Pravčické bráně. Tento národní skvost si určitě nesmíte nechat ujít.

Hřensko – Pravčická brána

Tato nádherná přírodní památka se nachází v Českém Švýcarsku asi 3 kilometry od obce Hřensko. Rozměry skalní brány jsou až monumentální. Oblouk u paty brány má 26,5 metrů a šířka je 7 až 8 metrů. Pravčická brána je považována za největší přírodní skalní bránu v Evropě. V některých pramenech však najdete informaci, že je největší pouze ve střední Evropě. Tak či tak Pravčická brána v Hřensku je opravdu přírodní klenot a zároveň velké lákadlo pro turisty. Není však jediná svého druhu v Českém Švýcarsku. Pravčická brána má sestru, která se jmenuje Malá Pravčická brána nacházející kousek od obce Vysoká Lípa.

Název Pravčické brány

Název tohoto skalního útvaru nevznikl typický způsobem, jako je tomu u jiných českých přírodních úkazů.  V okolí se nevyskytuje žádná vesnice se stejným či aspoň podobným názvem. Vesnička s názvem Pravčice se nachází až na Moravě nedaleko Kroměříže, což je od Českého Švýcarska poněkud daleko.  Český název pro Pravčickou bránu totiž do 19. století vlastně vůbec nebyl. Vznikal dlouho dobu a to různým zkomolováním z názvu německého – Prebischtor.  Takže vznikly například slova Prebišova, Převyšovská a podobně. Nakonec se  ve 30. letech 20. století ustálil název Pravčická,který je používaný dodnes.

Turisté

Pravčická brána nadchne téměř každého, s okolím je to trochu horší. Jestliže si chcete tuto přírodní památku nerušeně vychutnat, určitě zvolte termín, kdy nebude takový nápor turistů. A to mimo vrchol turistické sezóny, který je v létě a koncem jara. V letních měsících se tady totiž řada stojí úplně na vše a nejen na vstupenky. Nejlepší čas, kdy sem zavítat o velkých prázdninách buď ihned po otevírací době, nebo až na večer.  Pravčickou bránu je možno navštívit i v zimních měsících a to od listopadu do března. Otevřeno je však jen od pátku do neděle, ale za to tady bude zaručeně ticho a klid.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.