Navštivte České Švýcarsko — 5 nejkrásnějších míst

České Švýcarsko je božské a je zde mnoho krásných míst, která stojí za to prozkoumat. Ukážeme vám 14 z nich a v případě, že si je vyberete pro svůj výlet, zaručujeme, že neprohloupíte! Vezměte děti, vyrazte na kole. Místa jsou rozumná pro každého. Tak hurá na výlet!

Jetřichovice

Jetřichovice jsou jedním z turistických center Národního parku České Švýcarsko. Jetřichovické rozvodí je známým pohořím plným pískovcových skalních měst a oddělených věží s vyhlídkami. Mezi přední vyhlášené patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála.

Suchá kamenice

Suchá Kamenice pramení východně od města Bynovec, v nadmořské výšce kolem 365 m. Pod Arnolticemi se její vody vlévají do hlubokého svěžího údolí a jižně od Hřenska se vlévají do labské vodní cesty. Na dolním toku vás ohromí zkorodovaná barva vody, kterou způsobuje tlakový pramen u jeho ústí. Krásný přírodní úsek je převažujícím cílem cestovatelů pro malebnou nádheru putování v kombinaci s jeho divokou krásou.

Vyhlídka Belveder

Nejstarší a jednou z nejlepších vyhlídek v rámci Labských pískovců je vyhlídka Belveder. Nabízí vynikající výhled na 130 m hluboký kaňon Labského potoka a pohoří Zirkelstein a Kaiserkrone na německé straně hranice. Belveder leží téměř 2,5 km jihozápadně od Hřenska v zajištěném pásmu Labských pískovců a zvedá se přibližně 130 m nad Labským potokem. Věž byla postavena v roce 1711, v raném období Františkem Karlem Clary-Aldringenem, majitelem většiny panství dnešního Českého Švýcarska.

Rozhledna Růženka — Pastevní vrch

Svah nad východním okrajem Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pro účely dobytka. Daleké výhledy na ni umožnily její využití pro stráž celé lokality. Naposledy zde rakouští vojáci plnili ochrannou povinnost v zimě 1806-7. Od roku 1809 stála na podstavci boží muka, která nechal postavit Johann Christoph Schubert a k němuž chodily na svátek Božího těla průvody věřících. Později byl Pastevní vrch využíván ke sledování lokality. Svědčí o tom i jeho německý název — Hutberg neboli Strážní vrch.

Rozhledna Růženka
Foto: Pixabay

Mariina vyhlídka

Mariina vyhlídka v blízkosti Jetřichovic v Českém Švýcarsku zahrnuje nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, jako je Jetřichovické skalní město, zřícenina hradu Falkenštejn nebo Buková hora, je jedním z předních převažujících návštěvnických cílů. Altán je jedním ze symbolů Českého Švýcarska.

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestovatele.cz

Náhledové foto: Pixabay