Ekologicky šetrný produkt – také se snažíte mít takových výrobků co nejvíce? A nejde jen o obyčejnou marketingovou nálepku?

Ekologicky šetrný produkt: I poznávání cizích zemí či domácích památek se dá pojmout tak trochu jinak ekologicky, aby se tak řeklo. Ze sousloví „ekologicky šetrný produkt“ se stala jakási marketingová nálepka, kterou se firmy nebojí při prodeji svých výrobků využívat častěji, než by bylo zdrávo.

Přiznejme si otevřeně, že u některých typů produktů něco takového, jako výrobek, který neškodí životnímu prostředí, ani vyrobit nejde. Týká se to hlavně produktů, které z logiky věci nemohou mít žádnou alternativu využívanou našimi předky, například:

  • Mazací a strojové oleje všeho typu, včetně těch automobilových
  • Ochranné nátěry pro moderní typy povrchů, které se používají například při stavbě rodinných domů
  • Elektrotechnika všeho druhu

Foto: Pixabay

Jak je to s drogistickým zbožím

U výše uvedených výrobků je celkem zřejmé, že to s jejich šetrností k životnímu prostředí nebude nijak horké. Častěji se ale s ekologicky šetrnými produkty setkáte v drogerii. Ať už jde o hygienické prostředky, prací prášky, make-up a líčidla nebo jiné podobné zboží. V těchto kategoriích už existují produkty, které jsou opravdu přírodní. A pak zde najdete ty, které si na šetrnost jen hrají.

Jde hlavně o reklamní slogan

Žádná definice toho, co je opravdu „ekologicky šetrný produkt“, bohužel neexistuje. Je jen jakýsi konsensus mezi výrobci, že by mělo jít o výrobek, jehož produkce je z ekologického hlediska dlouhodobě udržitelná. Tedy že při jeho výrobě není spotřebováván žádný vzácný zdroj způsobem, který by zapříčinil vyčerpání tohoto zdroje.

Zdroj: https://www.asociace-sos.cz/pro-spotrebitele/poradenstvi/potraviny-a-zdravi/ekologicky-setrne-produkty/, https://www.bioregal.cz/a/ekologicky-setrny-vyrobek, https://olomouc.hnutiduha.cz/data/publications/jak-ekologicky-nakupovat-aktualizace-2009.pdf, https://www.veronica.cz/ekoznaceni-vyrobku

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.