Sv. Hostýn

Navštivte zimní svatý Hostýn na běžkách

Jedno z nejkrásnějších poutních míst na Moravě, svatý Hostýn, nabízí krásné pohledy nejen v létě, ale i v zimním období. Tedy alespoň v momentu, kdy nastane ta pravá zima a dá se sem vyrazit na běžkách. My se v následujících řádcích budeme soustředit na několik možný velmi zajímavých tratí, které jsou součástí velkého celku, jenž nese název Hostýnská magistrála. Půjde o několik tratí vesměs minimální náročnosti, které ale mají bezesporu co nabídnout.

Lehký sjezd z Hostýna na Rusavu

Pokud se necítíte na nějaké extra dlouhé výlety, vyplatí se vsadit pouze na lehký sjezd mířící z Hostýna na Rusavu. Na Hostýn se z Kroměříže nebo Holešova dostanete pohodlně, a to třeba vlakem. Z toho si přestoupíte na autobus v Bystřici pod Hostýnem a za cca 20 minut jste na Hostýně. Pak se vydáte směrem dolů po značené trase na Rusavu. Výbornou volbou je krátká trasa o délce nějakých 5 kilometrů přes kopec Grapy. V létě tudy vede cyklostezka. Táhlým klesáním se dostanete až ke škole na Rusavě. Odtud se pak dá vydat autobusem, anebo přes kopec Lysina až do Holešova. Urazíte nějakých 10 kilometrů.

IMAG0301

Delší túra na Troják

Stejnou trasou se můžete vydat klidně i na Troják. Pojedete přes Skalný a následně se dostanete až na otevřenou křižovatku cest s názvem Klapinov. Odtud lze zamířit dolů na Rusavu anebo dál až k rozcestí Tři Kameny. Tady již naberete směr Troják nebo Tesák. Na Tesák se dostanete za pouhých 10 minut. Na Troják to bude trvat nepochybně déle. Při skvělých sněhových podmínkách je možné z Trojáku vyrazit až do Vsetína.

I okruh po Hostýně může stačit

Necítíte-li se příliš na nějaké dlouhé trasy, můžete si klidně na běžkách projet křížovou cestu na Hostýně. Ta je poměrně krátká a klidně po jejím zdolání můžete vyrazit do stánků na svařák nebo na grog. Pokud si chcete dát něco na jídlo, vyplatí se restaurace Ovčárna, která je pod Hostýnem směrem na Rusavu. Místní divočina na několik způsobů je luxusní.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

One Ping

  1. Pingback: Ski Troják | Svět cestovatele

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *