Nečekejte na otevření sjezdovek, vydejte se na skialpy či splitboard

Snowboarding

Sotva jsme oblékli oblečení na lyže a snowboard, skončilo zase zpátky ve skříni. Koronavirová opatření zasáhla snad každou oblast našeho života a ovlivnila také letošní lyžařskou sezónu. Můžeme si v těchto dnech vůbec užívat sněhu? Jde to!

Místo lyží sáňky

Podle aktuálních vládních opatření se lyžařské vleky v České republice ještě nějakou dobu nerozjedou. Sníh na sjezdovkách ale projíždí lidé na bobech a sáňkách. Pracovníci horské služby vybízí k opatrnosti. Technický sníh má oproti přírodnímu tuhou strukturu. Při brzdění zabořením pat do sněhu ve velkých rychlostech na sjezdovkách s tuhým podkladem tak mohou nastat problémy a nepříjemné úrazy. Horská služba radí, ať rodiče vezmou děti raději na kopec za domem.

Zimní radovánky bez lyží a snowboardů? Ne tak úplně

Pokud máte v oblibě chůzi, vydejte se na horskou túru. Užijete si zasněženou krajinu, dechberoucí výhledy a navíc uděláte něco pro své tělo. Vyhněte se ale nejprofláklejším vrcholkům našich hor. Co si budeme povídat, na túry nás teď vyráží víc a nikdo se přece nechce tlačit ve frontě na Sněžku.

Zimní trek

Zdroj obrázku: shopkilpi.cz

Když vás na sjezdovku nedostane vlek, zkuste to po svých. Vzhledem k aktuální situaci je čím dál oblíbenější skialpinismus. Nejrozšířenější formu, skitouring, zvládnou i začátečníci. Podle Karla Kříže, horského a lyžařského vůdce, jde o aktivitu pro celou rodinu. Pokud má vaše dítě víc jak 10 let, bez problémů brázdí černé sjezdovky a lákají ho neupravené svahy, skialpy ho nadchnou. Start ale nepřepalte, v úplných začátcích je hodinová túra tak akorát. A dolů to vezměte po sjezdovce, volný terén nechte na později.

Splitboard jsou skialpy pro snowboardisty

Zkrátka nepřijdou ani milovníci snowboardu. Už jste slyšeli o Splitboardingu? Jde vlastně tak trochu o skialpinismus, ale na snowboardu. Speciální prkno při stoupání rozdělíte na dvě lyže, přiděláte stoupací pásy a pohodlně jdete do kopce za novými zážitky. Před jízdou lyže zase jednoduše spojíte do celistvého prkna a upravíte vázání do snowboardové pozice.

Oproti klasickým skialpinistickým lyžím počítejte s tím, že vám příprava na sjezd po zdolání kopce zabere víc času. Pokud jste ale zarytý prknař, splitboarding vás nezklame.

Snowboarding

Zdroj obrázku: shopkilpi.cz

Lyže, prkno a doplňky máte připravené, ale co věci na sebe? Bez kvalitního lyžařského nebo snowboardového oblečení se ve vyšších nadmořských výškách neobejdete. Zaměřte se na kousky s vysokým vodním sloupcem a prodyšností, aby spolehlivě odvedly vlhkost, když se zpotíte a zároveň zahřály tělo. Při výšlapu se totiž zpotíte od hlavy až k patě, ale nahoře klepete kosu a potřebujete se zahřát. Proto se bez této kombinace neobejdete.

U bund žádejte vychytávky, jako jsou odepínací sněhové pásy, stahovatelné rukávy či otvor na palce. Lyžařské a snowboardové kalhoty by zase měly mít dostatečně široké a rozepínatelné nohavice. Tyto kousky můžete využít i na další zimní radovánky, takže pokud se zrovna nechystáte na skialpinistickou túru, spolehlivě poslouží i na obyčejný horský výšlap.

Nenechte se zastrašit aktuální situací a zažijte nová dobrodružství!

Autorem článku je Pavla Melenová

Zdroj náhledového obrázku: shopkilpi.cz

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.