popelnice

Venku začíná přituhovat. Zpozorněte – výlet k popelnicím může zachránit život

Teploty za okny se už konečně začínají blížit oné slibované zimě, byť po sněhu není zatím mnohde ani památky. Letošní zima je však poněkud specifická. Lidé se venku pohybují méně, utíkají do přírody a centra měst jsou skoro prázdná.

A právě to může být smrtícím faktorem pro nechtěné návštěvníky popelnic. Abychom byli konkrétní, máme na mysli nejrůznější domácí mazlíčky, kteří se lidem z nějakého důvodu nehodili. Jarní pandemie téměř vyprázdnila psí útulky a i terária pro drobné hlodavce ve zverimexech. A spolu s tím se bohužel pojí i fenomén „živých odpadků.“

Problém velkých měst i vesniček

Nepohodlný mazlík je pak v tom lepším případě odvezen do zverimexu, v tom horším pohozen někde „kde ho možná někdo najde.“ Psi bývají odvedeni do lesa, rybičky spláchnuty do záchodu – pro příklady bohužel není nutné chodit daleko.

Ne vždy však vše dopadne tak dobře, jako například v knížkách pro děti od Jo Nesba, kdy se v kanalizaci Osla promenádují dobře živený aligátor a anakonda – obojí jako důsledky nechtěných spláchnutých dárků (dodejme ještě, že od jisté doby si to mezi kanalizačními víky sviští už jen anakonda).

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Situace ve Frýdku-Místku jako nehezké svědectví doby

O tom, jak často se tyto věcí dějí, může referovat například facebooková skupina Frýdek-Místek Bez cenzury. Jen za posledních 14 dní se tu objevilo toto:

  • Zaběhlé (spíše vyhozené) morče odlovené v parku.
  • Krabice se dvěma vyhladovělými kočkami, odložená k popelnici společně se škrabadlem a pelíškem.
  • Křeček zanechaný bývalou nájemníci v koši na odpadky.

Věnujte proto pozornost tomu, co vidíte ve svém okolí. Nestyďte se nahlédnout do každé krabice, která se u popelnice válí. Bohužel, někdy nemusí mít ani ony dírky. Za současných teplot vyhozená zvířata bez ochrany dlouho nepřežijí. Nemusíte si je hned nechávat, vždy se najde někdo ochotný, kdo se jich ujme a i veterináři mnohdy poskytnou své služby nalezencům zdarma nebo alespoň se slevou. Nebýt lhostejný je totiž velmi důležité – zvláště v dnešní době.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *