Tenisky v sněhu

Zešíleli? Mladí lidé chtěli vyjít Sněžku nevybavení a přes lavinové pásmo

Přemýšlení některých mladých lidí se už v současnosti vymyká veškerému myšlení normálního člověka. Důkazem budiž i pátrací akce v Krkonoších, jež musela být spuštěna kvůli výletníkům, již vyrazili na Sněžku absolutně nepřipravení. Člověk to nechápe, vždyť už malým dětem se vštěpuje do hlavy, že do vyšších poloh je zapotřebí být pořádně vybavený a mít ještě věci v batohu v případě rapidní změny počasí.

Mladý pár se zkrátka vydal

Dvojice vyrazila z Pece pod Sněžkou. Ostatně jakási klasika, kterou bychom rádi absolvovali všichni. Celkem 4 kilometry putovali po prohrnut cestě, takže nenastal žádný problém. Následně už to ale bylo horší, 2,5 km ušli hlubokým sněhem. Tady už jim přestaly stačit síly. No, logicky.

Sněžka

Sněžka v pozadí: Zdroj obrázku Pixabay.com

Porušili snad všechna pravidla

Neznalost, hloupost přemíra odvahy? Těžko říct. Nepsaná pravidla a různé postupy dvojici rozhodně nezajímaly. Na nohou tenisky, oblečení rozhodně ne do zimy a absence jakéhokoli osvětlení. Taková čelovka nebo svítilna? Kdepak! Asi nepočítali s tím, že se zdrží, i když vyrazili odpoledne. Cesta přes Obří důl určená pro skialpinisty jim také dvakrát nesvědčila. Dokázali přetnout i lavinovou dráhu a nějakou aplikaci v mobilu také neměli.

Nevěděli, kde jsou

O nějaké orientaci nemůže být ani řeč. Záchranář, který s nimi mluvil po telefonu, se zapotil. Nakonec naštěstí narazili na špičatý kámen s modrou značkou. Ten už horské službě slouží dlouhá desetiletí jako orientační bod. Mířilo pro ně 6 zachránářů. Při převozu promrzlé dvojice, jimž se totálně promáčely boty i rukavice a zmrzlo pití, ještě dvakrát zapadli. Dvojice nakonec skončila v trutnovské nemocnici. Výjezd záchranářů rozhodně stál nemalou částku. Doufejme, že dvojice nepřijde zkrátka. Riskovat takto své životy a zbytečně zatěžovat horskou službu rozhodně není zapotřebí.

Tenisky na sněhu: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

10 komentářů

 1. Petr Odpovědět

  Nešetřil bych je, všechno bych jim naúčtoval. Asi by to chtělo nějakou osvětu v tomhle směru, místo stupidních reklam.

 2. jerry Odpovědět

  Tento případ je ukázkou naprosté hlouposti některých lidí. A navíc se zde ukazuje jistá dávka ignorace. Oni totiž už jaksi počítali s tím, že kdyby se něco stalo, tak si zavolají pomoc a hotovo. Tak jaképak obavy? Takže těmto suverénům dát zaplatit celý zásah plus odvoz do nemocnice a taky veškeré ošetření. Těch několik desítek tisíc je snad odradí, dělat příště takové nesmysly. A ostatním to udělat taky. Nedbáš varování a zákazy jsou ti k smíchu? Tak si to všechno zaplatíš. Pokud totiž nebudeme takové ignoranty za toto trestat, budou se logicky přidávat další pitomci podobného ražení. Další prosím…….

  1. Aster Odpovědět

   Je to tak, ale není to nic nového – před cca 25 lety jsme v Jánošíkových dierach na začátku léta potkali manželský pár (něco kolem 40) a paní měla na nohách sandálky na poměrně vysokém podpatku – prostě si „jen tak vyšli na procházku“ – už skoro nemohla jít…nevím, jak to tam vypadá teď, ale tenkrát byly některé úseky poněkud krkolomné – hlavně v časném létě, kdy jsou potoky plné divoké vody – dodnes nechápu, jak se přes ně v té obuvi bez zranění dostala. Nehledě na to, že to celé musela absolvovat ještě jednou zpátky, protože si dost dobře nedovedu představit, že by šplhala přes Malý Rozsutec – natožpak přes Velký.

   Tím chci říct, že takových bláznů bylo, je a bohužel i bude vždycky dost. Dneska už si můžou aspoň mobilem přivolat pomoc, ale souhlasím, že by si v těchto a podobných případech, kdy se dostanou do potíží kvůli takovým blbostem, měli minimálně ten výjezd záchranářů zaplatit.

 3. noname Odpovědět

  Popravdě, před pár lety jsme něco podobného absolvovali, šli jsme ve dvou s mojí máti z opačného konce ( už nevím jestli ze Špindl. boudy, možná Moravské).
  Před cestou jsme se ptali paní ve Špindlu, jestli se to dá jít, paní nám řekla, že v dubnu s obuví kterou jsme si z jihu Moravy dovezli těžko.
  Nedali jsme na ní a verdikt – absolutně promočené converse, rýma, přes 20 km v nohách a slezlý nehet na palci.

  závěr: zeptejte se na místě a držte se rad, lidi tam na horách vědí….

 4. Háňa Odpovědět

  To je dnešní výchova – absence respektu k čemukoli. Práva, práva, práva, ale bez povinností a odpovědnosti za svoje činy. A ještě pěstování dojmu, že mohou cokoli se jim chce, a ostatní jsou tu jen od toho, aby přispěchali, když veličenstvo něco potřebuje. Dala bych jim všechno uhradit.

  1. Aster Odpovědět

   To není jen dnešní výchova – viz můj včerejší příspěvek.
   Takových magorů jsem na horách už potkala dost i před 25 lety – právě takoví se nad námi ošklíbali, protože my jsme na zádech táhli kletr se základní výbavou a oni nás vesele předbíhali jen s maličkým ruksáčkem…počasí na horách se může změnit doslova z minuty na minutu – čím vyšší hory, tím je to pravěpodobnější. Jenže i takové Beskydy nebo na pohled nevinné Hostýnské vrchy můžou člověka řádně potrápit – na to není třeba jezdit do Alp – ovšem v těch Alpách už jde potom o život – jenže jsou lidé, kterým to nevysvětlíte – no, kdo nechce pochopit, musí pocítit…
   Možná by pocítili tu peněžitou úhradu – ono to není málo.

 5. Miki Odpovědět

  Ano, je to samozřejmě od nich pitomost. Ale, řekněte jakej je rozdíl ve zbytečném nasazení záchranářů, když třeba zachraňují horolezce, který ač dobře vybaven, třeba také přecenil síly nebo počasí. Ty asi nebude nikdo odsuzovat. A přitom je to jejich osobní hazard.

  1. Aster Odpovědět

   To byste nemohl dělat žádný sport – ani lyžovat nebo jezdit na kole apod.
   Při všem – i při práci na zahradě – se můžete zranit, pokud přeceníte své síly…dokonce se můžete zranit i když jen vstáváte z gauče před televizí 😀
   Tohle přece s tou popsanou pitomostí nemůžete srovnávat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *