Nedotknutelný ostrov, na který moderní člověk nevkročil

pláž

Ostrov Severní Sentinel by se na první pohled mohl zdát jako obyčejný bezvýznamný kousek země plný tropických rostlin. Možná by se časem stal rájem turistů a každý by se mohl projít po jeho písčitých plážích. Jenže ve skutečnosti je to jedno z nejnebezpečnějších míst na světě a obyčejný smrtelník se nedostane ani do jeho blízkosti. Místní obyvatelé si svůj ostrov úzkostlivě chrání a nežádoucí vetřelce neváhají zabíjet.

Doba kamenná ve 21. století

Severní Sentinel se nachází v Bengálském zálivu a je součástí souostroví Andamany. Jeho přítomnost je lidem známá už několik set let, ovšem návštěvníci se tam nezastavují. Ostrov je výlučně „v péči“ domorodých obyvatel, Sentinelců, kteří se tam dostali asi před 60 000 let v Afriky. Žijí stále původním způsobem života, ale to je zhruba vše, co o nich víme. Sentinelci jsou velice agresivní a toho, kdo se přiblíží, většinou zabíjejí, proto indická vláda ostrov v roce 1997 uzavřela veřejnosti. Několik případu, kdy místní zaútočili na vetřelce je mediálně známých i dnes. Příkladem může být mladý americký misionář, který se v roce 2018 na ostrov vydal a nelegálně zde přistál. Domů se bohužel nevrátil.

Sentinel

Severní Sentinel: Foto: Medici82/Creative Commons/CC-BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode.cs

Jednou a dost

Přátelský kontakt s domorodci se podařilo navázat jen jednou v roce 1991 týmu antropologů. Přivezli si s sebou na lodi kokosové ořechy, které posílali domorodcům po vodě. Ti kokosy sbírali, nakonec odložili zbraně a přišli se podívat až k lodi. Podruhé už ale byli opět agresivní a výzkumníky odehnali.

Podle vědců je pro kmen tato dobrovolná izolace nejlepším řešením, jinak by mohli brzy podlehnout nemocem moderních lidí. Také by se z jejich životního prostředí mohlo stát jakési „lidské safari“ plné turistů. Výzkum jejich života by nám sice mohl přinést mnoho zajímavých poznatků, ale stojí to za cenu jejich zdecimování?

Zdroj: https://www.nationalgeographic.com/culture/article/first-woman-chattopadhyay-contact-sentinelese-andaman

Pláž: Náhledové foto Pixabay

 

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.