Od 11. května se částečně otevírají brány některých kulturních památek

Dlouhý čas, kdy jsme ve volném čase kvůli covidu-19 mohli maximálně tak na návštěvu do lesa, se konečně nachýlil ke svému konci. Své brány totiž otevírají některé kulturní památky, i když zatím jen částečně. Které to jsou?

Na hrad, zámek či do zahrady se zpřísněnými hygienickými opatřeními

Milovníci starých časů a historických památek se konečně dočkali. Od 11. května budou zpřístupněné další zámky, hrady nebo zahrady. Zatím se tedy návštěvníci budou muset smířit s omezeným provozem, kdy se dostanou maximálně do venkovních areálů bez průvodců, a to ještě za zpřísněných hygienických podmínek. U každého pokladního okénka bude k dispozici dezinfekce, kterou návštěvníci budou muset použít. Také bude třeba dodržovat rozestupy mezi osobami, které nepatří do jedné domácnosti, a to na vzdálenost dvou metrů.

Památky ve Středočeském kraji

Ve Středočeském kraji se od 4. května může na návštěvu hradů Točník, Žebrák, Křivoklát a Krakovec. Skleník v Růžové zahradě bude zpřístupněný na zámku Konopiště. Na zámku Veltrusy je k dispozici prohlídka Aristokracie: začátek konce. Na zámku Mníšek pod Brdy se budou moci návštěvníci podívat na věž a otevřená bude také Synagoga v Březnici a Hamousův statek ve Zběčně.

Hrad Veveří. Foto: Pixabay

Památky v Plzeňském kraji

Na návštěvníky se v Plzeňském kraji těší hrady Rábí, Švihov a Velhartice. Na zámku Kozel bude zpřístupněná zámecká zahrada a interaktivní výstava Aeronautica – lítající stroje Leonarda da Vinci. Zámek Nebílovy otevírá pro návštěvníky areál nádvoří, zahrady, galerie, loggie a kapli.

Památky v Olomouckém, Ústeckém a Karlovarském kraji

V Ústeckém kraji bude zpřístupněný hrad Házmburk. Na Olomoucku se otevírá nádvoří a hradní příkop hradu Bouzov a v Karlovarském kraji zámek Valeč. V Libereckém kraji budou moci návštěvníci zavítat na zříceniny hradů Trosky nebo Bezděz.

Památky v Jihomoravském a Jihočeském kraji

Konečně se bude moci zavítat také na hrad Bítov, ale pouze do venkovních prostor. Na hradě Perštejn je možné si prohlédnout hradní nádvoří a na zámku Valtice pak bylinkovou zahrádku. Hrad Veveří kousek od Brněnské přehrady zpřístupňuje areál bez vnitřních prostor. V Jihočeském kraji se otevírají venkovní části hradů Landštejn a Nové Hrady.

Zdroj info: https://www.npu.cz/cs/npu-a-pamatkova-pece/npu-jako-instituce/zpravy/70689-vybrane-parky-a-zahrady-oteviraji-sve-brany

Zámek Konopiště. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.