Láva

Nejbližší aktivní sopka je u našich sousedů

Často slýcháváme o nebezpečných sopkách na Havaji nebo v Japonsku. Možná vás však překvapí, že pokud chcete cestovat za nejbližší sopkou, stačí navštívit naše západní sousedy. Jde o jezero Laacher See. V něm je sopka, která i v této době pořád produkuje magma. Vy její aktivitu však poznáte jen dle probublávání hladiny. Pojďme se na toto zajímavé místo podívat zblízka.

Západní Německo – oblast Vulkaneifel

Laacher See leží v západní části Spolkové republiky Německo. Jde o oblast, která se příhodně nazývá Vulkaneifel. Jde o Porýní-Falc. Místo se nachází jižně od bývalého hlavního města – Bonnu. Poprvé obletěla svět zpráva o stále aktivní sopce na dně jezera díky studii v Geopsysical Journal. Od roku 2013 se zde také zaznamenalo osm slabých zemětřesení. Autoři studie doslova píší, že vulkán nevyhasl, stále produkuje magma, avšak dlouhodobě „dříme“. Podle nich dochází pod hladinou jezera k plnění magmatických komor.

Laacher See

Hrozí nebezpečí?

Němečtí vulkanologové však odmítají, že by pro Němce hrozilo nějaké akutní nebezpečí. Poslední výbuch si totiž vyžádal asi 30 000 let k plnění komor. Naplňování magmou před erupcí je tedy hodně zdlouhavé a této ani následujících generací se týkat s největší pravděpodobností nebude. I přesto se v této oblasti hovoří o přehodnocení ohrožení obyvatel a důslednější kontrolu i mapování činnosti sopky. Jak se právě tam říká sicher ist sicher!

Způsobené otřesy

Odborníci, kteří činnost sopky sledují, totiž zaznamenávají slabé série zemětřesení. Jak bylo již zmíněno, od roku 2013 jich bylo osm. Ačkoli nemají ničivou sílu, jde o nejsilnější otřesy, které byly kdy v této zemi naměřeny. Pramení z hloubky okolo 40 km pod povrchem. Zároveň není jisté, jak dlouho již probíhají. Měření v této oblasti se totiž provádí posledních 10 let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *