Klášter Broumov. 20. výročí vzácného objevu!

Klášter Broumov

Broumovský klášter oslaví 20 let od objevení unikátní památky. Kopie Turínského plátna. My se u té příležitosti podíváme na místo, kde jej můžete dodnes najít a prohlédnout si jej. Pro naučný výlet s celou rodinou je Broumov a jeho benediktinský klášter jako stvořený. Pojďme na to!

Nález kopie Turínského plátna

I když jde „jen“ o kopii světoznámého artefakty, vězte, že má velkou hodnotu. Přesně před dvaceti lety, tedy v lednu roku 1999, se právě zde našla tato kopie. Tehdy jej našel správce kláštera. Plátno bylo ukryté za věncem v kostele sv. Vojtěcha. Již před nálezem se předpokládalo, že za věncem v kostele bude nějaká památka, tykající se Turínského plátna. Usuzovalo se tak z nápisu na stuhách: SANCTA SINDON, což je latinské označení takové památky. Nález samotné vzácné kopie byl však velkým překvapením.

Co vše v klášteře uvidíte?

Kromě již zmiňovaného unikátu, který slaví 20 let od svého objevení, se můžete v klášteře setkat i dalšími vzácnými památkami. Jde například o vamberecké mumie, broumovské madony, balustrádu nebo kostel sv. Vojtěcha s unikátním portálem. Na balustrádě můžete vidět čtyři unikátní sochy. Jana Nepomuckého, sv. Prokopa, anděla a Krista. Jedná se o sochy od Karla Josefa Heinrleho. Vamberecké mumie zase uvidíte ve sklepení kláštera. Je jich zde 34, v expozici jich lze vidět 15. Nejstarší z nich pamatují 17. století, většina pak pochází ze století 18.

Klášter Broumov

Navštívení stojí za to.

Toto důležité výročí si klášter připomněl, když začal pořádat speciální prohlídky s doprovodným programem. I teď však můžete navštívit Broumovský klášter. Jde o národní kulturní památku s dlouhou historií. Je zde mnoho expozic a navštívit zde můžete konkrétně například kostel sv. Vojtěcha nebo vzácnou knihovnu, která obsahuje 17 tisíc svazků knih. V této době se návštěvníků týká otevírací doba od listopadu do března. Je zde otevřeno každý den od 10 do 15 hodin.