Klášter Broumov

Klášter Broumov. 20. výročí vzácného objevu!

Broumovský klášter oslaví 20 let od objevení unikátní památky. Kopie Turínského plátna. My se u té příležitosti podíváme na místo, kde jej můžete dodnes najít a prohlédnout si jej. Pro naučný výlet s celou rodinou je Broumov a jeho benediktinský klášter jako stvořený. Pojďme na to!

Nález kopie Turínského plátna

I když jde „jen“ o kopii světoznámého artefakty, vězte, že má velkou hodnotu. Přesně před dvaceti lety, tedy v lednu roku 1999, se právě zde našla tato kopie. Tehdy jej našel správce kláštera. Plátno bylo ukryté za věncem v kostele sv. Vojtěcha. Již před nálezem se předpokládalo, že za věncem v kostele bude nějaká památka, tykající se Turínského plátna. Usuzovalo se tak z nápisu na stuhách: SANCTA SINDON, což je latinské označení takové památky. Nález samotné vzácné kopie byl však velkým překvapením.

Co vše v klášteře uvidíte?

Kromě již zmiňovaného unikátu, který slaví 20 let od svého objevení, se můžete v klášteře setkat i dalšími vzácnými památkami. Jde například o vamberecké mumie, broumovské madony, balustrádu nebo kostel sv. Vojtěcha s unikátním portálem. Na balustrádě můžete vidět čtyři unikátní sochy. Jana Nepomuckého, sv. Prokopa, anděla a Krista. Jedná se o sochy od Karla Josefa Heinrleho. Vamberecké mumie zase uvidíte ve sklepení kláštera. Je jich zde 34, v expozici jich lze vidět 15. Nejstarší z nich pamatují 17. století, většina pak pochází ze století 18.

Klášter Broumov

Navštívení stojí za to.

Toto důležité výročí si klášter připomněl, když začal pořádat speciální prohlídky s doprovodným programem. I teď však můžete navštívit Broumovský klášter. Jde o národní kulturní památku s dlouhou historií. Je zde mnoho expozic a navštívit zde můžete konkrétně například kostel sv. Vojtěcha nebo vzácnou knihovnu, která obsahuje 17 tisíc svazků knih. V této době se návštěvníků týká otevírací doba od listopadu do března. Je zde otevřeno každý den od 10 do 15 hodin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *