Křivoklát

Nejkrásnější hrady a zámky čekají na vaši návštěvu

Českých hradů a zámků, které můžete ve Středočeském kraji navštívit, je mnoho, proto se ani všechny nevejdou do jednoho článku. O některých jsme už psali v minulém článku. V tom dnešním se představí např. hrad Točník, Žebrák nebo hrad Křivoklát.

Hrad Točník

Točník bylo sídlo Václava IV., který jej nechal zbudovat jako římský a český král.  V 16. století se dostal do rukou Vladislava Jagellonského a později za Lobkoviců byl přestavěn v renesančním duchu. Ve 20. století spolu s hradem Žebrák vlastnil toto sídlo Josef Colloredo-Mansfeld, který oba hrady pak prodal Klubu československých turistů. Hrad je návštěvníkům zpřístupněn až do konce října a kromě prohlídky hradu, můžete vidět třeba dvě medvíďata. Jsou to sourozenci Agáta a Martina, které mimochodem učinkovali i v pořadu Méďové na cestách.

Hrad Točník

Hrad Žebrák

Hrad Žebrák byl založen Oldřichem Zajícem z Valdeka ve 13.století. Velké přestavby se hrad dočkal za vlády Karla IV. a jeho syna Václava IV. Po požáru dal však Václav IV. vystavět roku 1395 nedalo hrad nový a to hrad Točník. Vystavěním hradu Točník v těsné blízkosti hradu Žebrák tak vzniklo v Čechách nejmajestátnější a nejzachovalejší souhradí. Prohlídky na hradu Žebrák jsou bez průvodce a navštívit ho můžete do konce září.

Hrad Křivoklát

Svou největší slávu zažil hrad Křivoklát ve 2. polovině 13. století a to za vlády Přemysla Otakara II. Pobýval zde párkrát i Karel IV, ale příliš k hradu nepřilnul. Až jeho syn Václav IV. hrad významně přestavěl a uděl z hradu Křivoklát nejkrásnějším hradem v zemi. V 70. Letech 15. století se o další velkolepou přestavbu hradu postaral Vladislav Jagellonský. Od 16. století už však hrad Křivoklát sloužil jako vězení pro prominentní vězně, a 17. století dokonce přineslo zničující požár. O podobu, jak můžeme hrad vidět dnes se na přelomu 19. a 20. atoletí postaral rod Fürstenbergů. Hrad lze navštívit až do prosince, v letním období se tu však konají scénické noční prohlídky po stopách Lucemburků.

Křivoklát

 

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

2 komentáře

  1. Zdenny7 Odpovědět

    Název mluví o nejkrásnějších hradech a zámcích a v článku jsou vyjmenovány pouze 3 … článek o ničem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *