kock

Za ostrovem koček se musíte vypravit do Japonska

Milujete kočky a navíc rádi cestujete? Pak si určitě do svého itineráře zapište exoticky znějící Aoshimu. Jde o malý ostrov u pobřeží Japonska, známý také jako kočičí ostrov. A není divu, vždyť koček tu žije mnohem víc, než původních obyvatel.

Podle některých zdrojů jich připadá na každého domorodce téměř deset! Kočky jsou tak jednoznačně hlavní obyvatelé tohoto místa a podle toho je s nimi také zacházeno.

Jak to všechno začalo? Díky myším

Je to tak, kočky poskytují svým majitelům ochranu před ostrými zoubky myších záškodníků. A proč jich tu musí být tolik? Všechno to začalo v devatenáctém století, kdy se na Aoshimě usídlili rybáři. Rybáři, jejichž hlavním prostředkem obživy byly velké rybářské sítě a právě v nich dokázaly myši nadělat v krátkém čase opravdu obrovské množství děr, kterými ulovená kořist snadno unikala. A proto byly povolány kočky.

Zvířata se v průběhu let skutečně velmi osvědčila. Na ostrově byla založena rybářská vesnice a její obyvatelé se starali o své kočky téměř jako o uctívané bůžky. Tyhle zlaté časy však dávno skončily a aktuálně žije na ostrově pouze cca 140 lidí.

Aoshima jako turistická atrakce

To však vůbec nevadí. Místo rybářů se totiž na ostrově začali objevovat turisté, kteří jsou zvědaví, jak vypadá ostrov, jemuž vládnou kočky. A těm tahle pozornost vůbec nevadí. Stále hlídají rybářské sítě, ale mimo to se také rády mazlí, kradou návštěvníkům i místním obyvatelům jejich jídlo, hrají si, spí… a umírají.

Převažují mezi nimi bílé a rezavé krasavice, ale k vidění bývají i jiné pestrobarevné kombinace. Množí se totiž geometrickou řadou a není divu – vždyť dostávají jídlo z celého Japonska a množství pamlsků i od zvědavých návštěvníků. Aoshima tak aktuálně patří mezi nejoblíbenější turistické cíle Japonska. Vydáte se tam?

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *