Nejslavnější český zbojník: Syn prominenta, s jehož charitou to nebylo až tak žhavé – a skončil na čtyři kusy

Zbojník Ondráš, Zbojník, Ondráš, Nejslavnější český zbojník, lupič

Nejslavnější český zbojník: Syn prominenta, s jehož charitou to nebylo až tak žhavé – a skončil na čtyři kusy. Ve středoevropském folklóru je jen málo postav, které vzbuzují tak živou představivost jako loupežníci, kteří se potulovali lesnatou krajinou tohoto regionu. Mezi nimi zaujímá Ondráš, jméno, které bylo na počátku 18. století synonymem pro vzpouru a bezpráví, pověstné místo.

Vznik Ondráše: Na pozadí zmatků

Ondráš, narozený 13. listopadu 1680 v Janovicích, se na svět podíval v období poznamenaném vážnými socioekonomickými rozdíly a utlačovatelským feudálním systémem. Tyto poměry často podněcovaly selská povstání, která byla většinou brutálně potlačena, a připravily tak živnou půdu pro vznik zbojnictví jako formy odporu.

Jak se z bandity stal loupežník

Ondráš od útlého věku neprojevoval velký zájem jít ve šlépějích svého otce jako vesnický hejtman, přestože jeho rodina byla relativně bohatá. Jeho divoký duch a pohrdání autoritami ho nakonec přivedly na scestí, jak se říká. Jeho proměnu ze vzpurného mladíka v obávaného zbojníka ovšem nepoháněla touha napravit společenskou nespravedlnost, ale osobní ambice a vzrušení ze vzdoru.

Foto: Pixabay

Ondrášova vláda teroru

Ondráš vedl bandu přibližně 30 loupežníků, kteří terorizovali kraj kolem Vsetína. Historické záznamy, včetně soudních dokumentů a výpovědí členů jeho bandy, ukazují, že Ondráš si své cíle nevybíral. Okrádal bohaté i chudé, přičemž se řídil spíše příležitostí než zásadami. Jeho charisma a bezohlednost z něj udělaly hrozivého vůdce, jehož jméno vyvolávalo strach po celém venkově.

Romantická představa o zbojnících jako lidových hrdinech, kteří okrádají bohaté, aby rozdávali chudým, tedy v případě Ondráše rozhodně neobstojí. Ondráš a jeho banda si naopak svůj nezákonně získaný majetek shromažďovali pro sebe. I když se vyhýbal zabíjení svých obětí – což je pozoruhodný aspekt, který ho proslavil -, měl daleko k laskavému loupežnickému hrdinovi, jak ho líčí pozdější příběhy.

A Smrtka si nabrousila kosu…

A Ondrášova zločinecká kariéra? Ta skončila stejně dramaticky, jako byla vedena. Byl zrazen jedním ze svých lidí a zajat místními úřady. Legenda naznačuje, že přestože vlastnil kouzelný kyj, který ho činil nezranitelným, jeho pád nakonec způsobila spíše lidská zrada než selhání jeho mystických schopností. Nakonec byl rozčtvrcen a části jeho těla byly vystaveny na různých místech jako pochmurná připomínka osudu, který čekal ty, kdo by následovali jeho cestu.

 

Zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/porady/126113-zbojnik-ondras/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Ondr%C3%A1%C5%A1, https://www.denik.cz/z_domova/ondrej-fuciman-ondras-z-janovic.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.