ath4

Nejstarší veřejné záchodky i místo božského souboje – na skok do Athén

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každé město se může pyšnit celou řadou zajímavostí a nevšedních historických událostí, ovšem Athény strčí jakéhokoliv soka v tomto ohledu hravě do kapsy. Pojďte se podívat na seznam toho NEJ, cosi v metropoli Řecka můžete užít!

Na agoru za historií veřejného WC

Průvodci vám o tom nejspíš nepoví. Velmi rádi vám ukáží ruiny radnice, starou nákupní pasáž i legendární řečnický koutek, v němž mohl každý svobodný občan veřejně projevit svůj názor, ale o latrínách ani slovo. A přitom jich tu nad vodním kanálem byly desítky. Žádné přepážky nečekejte – naopak. Šlo o místo pro vášnivou diskuzi, jehož se nestranili ani ti největší státníci.

Ochutnat Řecko aneb kam jinam než do Athén

Hned pod akropolí najdete ulici, již lemují pouze a výhradně taverny. Od maličkých rodinných podniků až po velké hospody. A najdete tu i nefalšovaný orientální trh se vším všudy, stačí zamířit do čtvrti Monastiri. Nejproslulejší athénské trhy pak najdete na ulici Athinas.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kouzlo středověkého Řecka

Ale nejsou to jen antické ruiny, které by vás do Athén měly nalákat. Středověká Plaka leží na úbočích blízké skály. Tvoří ji typické dřevěné domy s úzkými uličkami a nefalšovanou řeckou atmosférou. Pokud chcete autentické suvenýry, zamiřte právě sem.

Místo, kde spolu zápasili bohové

Athénská akropole není jen přehlídkou antického umění. Právě tady se totiž prý utkala Athéna s Poseidonem o to, kdo převezme patronát nad městem. Byl to olivový strom vs. studna se slanou vodou proražená ve skále. Poseidon sice odmítnutí svého daru nenesl lehce, nakonec se však s porážko usmířil. A vy dnes díky tomu můžete obdivovat majestátní Parthenon, který Athéňané vybudovali na počest své oblíbené bohyně.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *