Znáte nejšťastnější země na světě? Zde je jejich seznam

Chcete vědět, která země je nejšťastnější na světě? Zde je aktualizovaný seznam nejšťastnějších zemí na světě roku 2019. Měření štěstí je poněkud složité, protože definice štěstí se liší. World Happiness Report každý rok řadí 153 zemí po celém světě podle toho, jak jsou jejich občané šťastní.K hodnocení nejšťastnějších zemí na světě se používá následujících šest faktorů: úroveň HDP, délka života, štědrost, sociální podpora, svoboda a korupce. V současné době jde o nejpřesnější způsoby měření štěstí v celosvětovém měřítku.

Finsko

Už druhý rok za sebou získalo prvenství Finsko s celkovým počtem 7769 bodů. Tento národ je trvale na špičce měření štěstí, například v roce 2016 bylo také na prvním místě. Tři největší faktory úspěchu Finska jsou vysoký HDP na obyvatele, sociální podpora a absence korupce.

Nejšťastnější země: Zdroj obrázku Pixabay.com

Dánsko

Na druhém místě se zařadila další skandinávská země: Dánsko. Tato země dosahuje vysokého skóre ve všech kategoriích. Dáni se mohou pyšnit tím, že bohatsví mezi obyvateli je zde rozloženo velice rovnoměrně a také sociální podpora je na vysoké úrovni.

Norsko

A ve Skandinávii zůstáváme i u třetího místa. Norsko oproti roku 2018 kleslo o jednu příčku, nicméně zůstává jednou ze 3 nejšťastnějších zemí na světě. Norové si mohou užívat dlouhověkosti, vysokého HDP na obyvatele a svobody. Mají také něco, co je zcela jedinečné, známé jako Allemansretten, které existuje také ve Švédsku a Finsku. Jedná se o zákon, který dává lidem právo na přístup k přírodě, bez ohledu na to, zda se jedná o soukromý nebo veřejný pozemek.

Island

Island je označován jako země ohně a ledu a v rámci jednoho dne zde můžete zažít všechny druhy počasí. Od bankovní krize v roce 2008 tento malý ostrovní národ vzrostl a nyní prosperuje. Je to poněkud izolovaná země s relativně malou populací (360 000 lidí). Kromě krásné krajiny je Island známý také svým vzděláním, zdravotnickým systémem a rovností pohlaví.

Holandsko

Holanďané ve srovnání s loňským rokem dosáhli posunu o jedno místo v žebříčku štěstí nahoru. Nizozemsko se proslavilo jako jedna z nejliberálnějších zemí na světě. Kromě toho jsou Holanďané známí tím, že jsou uvolněni a bezstarostní a zároveň jsou kreativní a mají obchodního ducha.

Co mají nejšťastnější země společného?

Do top 10 nejšťastnějších zemí se dále vešlo i Švýcarsko, Švédsko, Nový Zéland, Kanada a Rakousko. To co mají všechny nejšťastnější země společného je následující:

  • vysoká úroveň vzdělanosti obyvatelstva,
  • široce dostupná sociální podpora,
  • nízká míra kriminality a vysoká úroveň bezpečnosti,
  • mír a malá nebo žádná účast na mezinárodních konfliktech,
  • většina občanů má pocit, že si mohou svobodně zvolit svůj vlastní život,
  • prosperující ekonomika a vysoký HDP na obyvatele,
  • vyšší průměrná délka života než v ostatních zemích.

Nejšťastnější země: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com