Nejvyšší chrám v Evropě? Již brzy pravděpodobně Sagrada Familia

Sagrada Familia: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Prozatím drží tento rekord Velechrám v Ulmu neboli Ulm Münster, což je luterský dóm na území Německa. Vypíná se do výše 162 metrů. Pokud bude ovšem Sagrada Familia v Barceloně dokončena podle původní plánů, předstihne ho rovnou o několik metrů.

Pokud vám vzhled jedné z nejznámějších španělských památek přišel vždycky poněkud zvláštní, nedivíme se. Jde totiž stále o velké staveniště, na němž se práce nezastavily ani na chvilku – byť byly po dlouhou dobu utlumeny díky nedostatku financí. Všechny peněžní prostředky totiž pocházejí výhradně z dobrovolných darů a bylo tomu tak už od samotného počátku.

Sagrada Familia: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jedinečná vize geniálního architekta

Nikdy nešlo o skromný projekt – naopak. Ani sám Antoni Gaudí nepředpokládal, že by se někdy dožil dokončení svého nejvelkolepějšího díla. Základní kámen stavby byl položen v roce 1882 a když v roce 1926 Gaudí zemřel sražen tramvají, byla hotová sotva první fasáda.

Od té doby ovšem práce utěšeně pokračují a odhaduje se, že aktuálně je hotovo asi 70 % všech plánovaných prací. Každý rok „zhltne“ tohle architektonické monstrum okolo 25 milionů eur. Ovšem jeho dokončení se blíží – podle všeho by k němu mělo dojít v roce 2026, tedy 100 let od Gaudího smrti.

Sagrada Familia: Zdroj obrázku Pixabay.com

Nejvyšší chrám v Evropě

Všechny zraky zasvěcenců se upínají zejména k šesti novým věžím, díky nimž vzroste celkový počet těchto architektonických prvků na 18. Středová věž Ježíše Krista by měla vyrůst do výšky 172,5, což ji spolehlivě katapultuje na post nejvyššího náboženského chrámu v Evropě.

Už brzy tak budeme moci do Barcelony zamířit za zbrusu novým rekordem. Aktuální vstupné do útrob katedrály se pohybuje okolo 20 eur a veškerý výtěžek směřuje právě na její výstavbu. Musíte se však smířit s častým hlukem a činností stavebních strojů. Ale naštěstí už jen pár let…

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.