Turecko aneb Ankara, Angora a Istanbul

Pamukkale

Pamukkale: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Co mají tyto názvy společného? Především to, že je lidé často házejí do jedné škatulky. Istanbul není hlavním městem Turecka, ani nejde o dřívější jméno Ankary. A jak do toho všeho vlastně zapadá Angora, kterou si spojujeme spíš s hedvábnou barevnou vlnou?

Jde o nejčastější omyl, vztahující se k Turecku. Istanbul sice hostil paláce sultánů (nejznámější z nich je rozhodně Topkapi) a dodnes jde o nejvýznamnější historické centrum země, ovšem pozici hlavního města převzala v současných dějinách Ankara. Možná ji znáte i pod jejím starším názvem jako Angoru. A asi nepřekvapí, že název byl odvozen právě od mnoha chovů proslavených angorských králíků.

Istanbul – hlavní město sedmnácti století

Jeho historie je opravdu úctyhodná. Vždyť status metropole mu náležel v období 324 až 1930 našeho letopočtu. Vhodných míst k návštěvě je tu hodně – třeba legendární Modrá mešita, což je bezkonkurenčně nejnavštěvovanější místo Istanbulu. Pak samozřejmě palác Topkapi vypínající se nad Bosporem nebo známá Hagia Sofia.

Modrá mešitaModrá mešita: Zdroj obrázku Pixabay.com

Tři nejznámější riviéry Turecka

Netušíte, kam se vydat? Pojďme si shrnout výhody jednotlivých lokalit pěkně stručně a jasně.

Egejská riviéra to má k Řecku coby kamenem dohodil. Hornatá krajina nabízí spoustu malých soukromých zátok, blízké řecké ostrovy zase poskytují perfektní zázemí pro jednodenní výlety. Nenajdete tu klasickou hotelovou zástavbu, ceny ubytování proto bývají vyšší. Pokud chcete vidět Artemidin chrám ve městě Efes nebo Pamukkale, musíte si dovolenou objednat právě tady.

Hagia sofiaHagia Sofia: Zdroj obrázku Pixabay.com

Turecká riviéra je o něco levnější. Nabízí dlouhé písečné pláže, krásné moře a množství historických památek. Jde o nížinu, takže potěší i méně zdatné návštěvníky. Prohlédnout si lze hned čtyři starověká města a několik přírodních parků.

Tyrkysové pobřeží pak klade důraz zejména na zachování původního rázu krajiny a koloritu lidového života. Opět nejde o místo pro masovou turistiku, ale spíše pro cestovatelské fajnšmekry. Vyhlášené je zejména potápěním a paraglidingem.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.