lookout-4525380_960_720

Nejznámější UFO rozhledny vás pobaví

Co si představit pod pojmem „UFO rozhledna“? Nebojte se, do styku s mimozemskými civilizacemi bohudík (pro někoho možná bohužel) nepřijdete. Svůj název získaly podle typického tvaru, který je přisuzován právě vesmírným talířům z jiných galaxií. Kde se tyto netradiční stavby nacházejí? Za jednou vám stačí vycestovat nedaleko za hranice České republiky do sousedního Slovenska.

UFO rozhledna v Bratislavě

Vyhlídková věž UFO je bezpochyby jednou z dominant hlavního města Slovenska, která už během samotné stavby rozdělovala společnost podobně jako kdysi projekt Jana Kaplického týkající se národní knihovny v podobě zelené chobotnice. U nás byla po smrti slavného architekta výstavba uložena k ledu, na Slovensku ji město společně s konstruktéry dotáhlo do zdárného konce. UFO věž se nachází nad Novým mostem přes řeku Dunaj a na vrcholu ji zdobí nejen rozhledna jako taková, ale také kavárna. Ve výšce 150 m nad mořem máte během popíjení kávy výhled na všechny strany.

UFO rozhledna na jihu Británie

Velká Británie má také svou UFO rozhlednu a nutno podotknout, že oproti té slovenské je ještě mnohem modernější. Věž British Airways i360 leží na pobřeží jihoanglického letoviska Brighton a měří bezmála 162 metrů. Rozhledna nabízí výhled v rozsahu 360 stupňů a svým tvarem rovněž připomíná prosklenou vesmírnou loď, která se navíc pohybuje nahoru a dolů po štíhlém, stříbrném sloupu. Prstenec pojme asi 200 návštěvníků a k nejvyššímu bodu vás vynese přibližně za 20 minut.

Že se vám jen z téhle představy dělá špatně? V tom případě vás nejspíš „potěší“, že za jasného počasí z rozhledny dohlédnete do 40 kilometrové vzdálenosti na všechny strany. Nehody či drsného pádu se však obávat nemusíte. Stavba vyšla na 46 milionů liber a trvala dlouhých 12 let, během nichž konstruktéři vyladili i sebemenší detail.

Stejně jako na Slovensku se i zde dočkalo město rozdílných názorů. Před třemi lety se dokonce sepisovali petice za zbourání UFO rozhledny, které však originalitu a zvýšený zájem turistů nelze upřít.

Rozhledna Růženka v okrese Děčín

Tato stavba se v našem článku objevuje ryze pro pobavení čtenáře. Rozhledna Růženka z pera libereckých architektů ční na Pastevním vrchu poblíž obce Růžová, která spadá pod Ústecký kraj. Tvarem i provedením se od předešlých rozhleden sice velmi liší, ale podobu s mimozemskými mužíčky jí rozhodně nelze upřít. Z věže dohlédnete na českou i německou stranu, skvěle přístupná je dětem i seniorům a navíc se neplatí žádné vstupné! Co víc si přát?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *