Okoř

Několik tipů na návštěvu zajímavých hradů

Děsivé a záhadné historky z prohlídek hradů baví všechny, děti i dospělé.  V Čechách a na Moravě je tolik krásných míst, hradů a dalších zřícenin hradů, které se ještě rekonstruují a pořádají se na nich nejrůznější slavnosti a zábavní akce.  V dnešním článku představíme první 3 tipy, kam vyrazit.

Skalní hrad Sloup

Pokud máte rádi vyhlídky a procházky, určitě navštivte Skalní hrad Sloup, nacházející se na pískovcové skále ve výšce 35 metrů.  Hrad najdeme V Libereckém kraji v obci Sloup.  Liberecko je bohaté na zážitky a vyhlídky, ze kterých můžete hrad Sloup vidět. K té nejkrásnější vyhlídce dojdete po zelené značce a jmenuje se Na Stráži. Výhled ze 354 m. n. m  je tu krásný nejen na hrad, ale i na blízké okolí. Od vyhlídky se může vydat na další vyhlídky např. vyhlídku Emanuela Maxe, Hradní vyhlídku, Hraběnčinu vyhlídku a další. Celá trasa po zdejších vyhlídkách je dlouhá asi 4 kilometry, takže velmi příjemná procházka.

Hrad Sloup

Choustník

V Jihočeském kraji se nachází vesnice Choustník a na nedalekém kopci stojí zřícenina hradu, ke které se pojí i spousta pověstí. Třeba proč se Choustník jmenuje zrovna Choustník.  Jedna z verzí je ta, že jistému vladykovi utekla dcera za urozeným pážetem. Vladyka se trápil, takže se nakonec přestrojil za žebrák a šel dceru hledat. Našel ji u tvrze, a když ji spatřil, odhodil před ní falešné vousy a vnikl tak název Voustník podle vousů, později Chustník. Další verze je, že kopec, kde tvrz stojí, byla prorostlá křovím neboli chustem, což ale není tak pohádková verze jako ta předchozí.  No rozhodněte sami, jaká verze příběhu se vám bude zdát nejreálnější při prohlídce tvrze Choustník.

Okoř

Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta, to je velmi známá písnička ohradu Okoř. A protože je Okoř blízko našeho hlavního města Prahy, vede sem i Pražská integrovaná doprava, takže na Okoř cesta opravdu vede. Zajímavostí o hradě Okoř je výstavba. Hrad totiž nenechal postavit žádný šlechtic, jak tomu bylo ve 14. století pravidlem, ale jeden měšťan. Okoř je opředený také mnoha pověstmi, třeba o ukrytých pokladech, které lidí hledají dodnes. Tak možná taky nějaký ten poklad najdete.

Okoř

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *