Komár

Několik zvířat, o nichž byste asi neřekli, že jsou nebezpečná

Nebezpečná zvířata se nedají určit jen podle vzhledu. Jako je teda lev či žralok. Klidně mohou být malá a vypadat zcela neškodně nebo roztomile či pouze otravně. A i tak vás ale některé takové zvíře dokáže sprovodit ze světa, a to jak rychle, tak i pomalu. Určitě jde na internetu najít seznam nejnebezpečnějších zvířat pro člověka. Sestaveny jsou podle počtu lidských úmrtí. Některé seznamy se od sebe mohou lišit. A všem vévodí obyčejní komáři. Ovšem i jiná zvířata mohou být smrtelně nebezpečná, ale na tyto seznamy se nedostanou. A to protože naštěstí kvůli nim neumírá tolik lidí.

Co vše dokáže komár?

Ano, slyšíte správně, nejnebezpečnější zvířata jsou komáři. Člověka jejich bodavě sací ústrojí samo o sobě nezahubí. Může na vás, ale přenést smrtelné tropické nemoci. Zejména horečku dengue a malárii. Dokáže způsobit i 750 000 úmrtí. A žije na všech kontinentech, kromě Antarktidy.

A když už víme, co dokáže komár, tak co takhle lední medvěd?

Velice zajímavé je, co zvládne bílá barva či huňaté tlapky. Skoro každý řekne o grizzlym, že je to nebezpečné zvíře, ale o medvědech ledních si myslí, že jsou roztomilí. Většinou potom, co je objeví v reklamách. Ovšem pravda je taková, že lední medvědi jsou velice agresivní zvířata. Zatím jsou útoky na člověka velice vzácné. Ale v budoucnu jich bude více a více. Protože se mění naše klima, tak ledním medvědům bude ubývat potrava a životní prostředí. A jestli je medvěd hladový, tak je i nebezpečný.

Lední medvěd

Lední medvěd: Zdroj obrázku Pixabay.com 

Opravdu je čtverzubec nebezpečný?

Je dost možné, že vám tahle usměvavá mořská rybička nepřipadá nebezpečná. Skoro všichni příslušníci čeledi čtverzubcových jsou jedovatí. A pár z nich mají jeden z nejsilnějších jedů v říši zvířecí. A to tetrodotoxin. Jestliže jste potápěč a poškrábete se o ostny jedovatého čtverzubce, tak se vám zastaví dýchání. Nějací čtverzubci, jako je třeba ryba fugu, vás dokážou zahubit i po své smrti. Úplně postačí, když sníte jejich špatně připravené maso, jež přijde do styku s jedovatými tělními tkáněmi.

Čtverzubec

Čtverzubec: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Znáte čtyřhranky?

Připomínat vám mohou hranaté medúzy. Ale patří mezi úplně jinou skupinu žahavců. Jsou také o hodně nebezpečnější než medúzy. Ať už vás popálí více či méně, žahnutí čtyřhranky vás dokáže zabít už za tři minuty. Její chapadla jsou dlouhá několik metrů, takže stačí, když o něj zavadíte. Žijí většinou v tropických mořích. Velice známá je čtyřhranka Fleckerova neboli mořská vosa. A ta žije u pobřeží Austrálie. Její jed je ze skupiny srdečních jedů, jedním z nejsilnějších. Jeden dospělec by ním dokázal usmrtit až 60 lidí.

Čtyřhranka

Čtyřhranka: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Komár: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com 

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *