Tři barvy a tři kaskády horského kotle Cirque de Gavarnie v Pyrenejích

Místo, kde se prolínají všechny barvy vápence. Přesně takovou přezdívku by mohlo mít srdce Národního přírodního parku Pyreneje. Abyste ho mohli navštívit, musíte se vydat na francouzskou stranu. Rozhodně však jde o cestu, která stojí za to.

Tento park byl díky své unikátnosti zapsán i do seznamu světového dědictví UNESCO. Mohou za to zejména jeho vápencové „základy.“ Pokud znáte vápenec jen jako prostředek pro tvorbu nádherných krápníkových jeskyní, zbystřete. Tady má pro vás totiž nachystánu svou docela jinou tvář.

Kotel, ve kterém se „vaří“ vodopády i visuté ledovce

A kam za Cirque de Gavarnie zamířit? V zásadě až ke hranicím se Španělskem. Přímo totiž přiléhá ke třem jeho soutěskám – Ordesa, Aniscle a Pineta. Pyšní se obvodem šesti kilometrů a na některých místech se můžete potýkat i s převýšením 1 500 metrů. Užijí si ho však i milovníci nenáročných procházek. Pro každého se tu totiž najde něco.

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Celý kotel je rozdělen do tří úrovní nebo chcete-li kaskád. Tvoří je šedý, okrový a také růžový vápenec. Ale nečekejte jen pohled na holé skalní stěny. Čekat tu na vás budou i visuté ledovce a spousta vodopádů. K těm nejkrásnější, patří nepochybně i Grande Cascade, který se může pyšnit výškou okolo 450 metrů.

Kam za krásnými tůrami

Celým parkem vedou mnohé jedinečné turistické trasy. Prohlédnete si díky nim to nejlepší, co má pro vás Národní přírodní park Pyreneje připraveno. Ta nejkratší má jen tři kilometry. Nejdelší vám zabere klidně i dva dny. Poznáte díky nim typickou pyrenejskou architekturu, ale i krásu mnohých vrcholů. Nevadí, že nevylezete přímo na ně, i pohled na celkové panorama je opravdu krásný. Nejfotografovanějším z nich je pravděpodobně Piméné (s výškou 2 801 m n. m.).

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.