Nejsmrtelnější amébě padlo za oběť už 300 lidí, z toho 16 bylo z Česka

Améba – mozkožrout. Ano, přesně tak se téhle nenápadné vražedkyni říká. A rozhodně není její výskyt pouze doménou tropů. Naopak. Nejnovější případ se loni objevil v Texasu. Ovšem neměli bychom zapomínat ani na naši temnou historii.

U nás se améba Naegleria fowleri objevila poprvé v šedesátých letech. A to hned s plnou parádou. Za oběť jí podle některých dobových pramenů padlo 16 lidí, z čehož většinou šlo o děti. Vyskytla se totiž na místě, kde ji nikdo nečekal – na veřejném koupališti.

Tragická historie jednoho bazénu v Ústí nad Labem

Pokud se vám tento drobný tvoreček dostane do těla, zaměří se na mozek. Čekají vás mdloby, zvracení, obrovská bolest hlavy, koma a nakonec smrt. Nekompromisně. Naštěstí lidem působí problémy jen opravdu výjimečně. O to smrtelnější však umí být.

Pokud máte tu smůlu a ponoříte hlavu do vody, kde se amébám daří, máte zaděláno na pořádný problém. A přesně to se stalo mnoha lidem v bazénu ve Vrbenských lázních v Ústí nad Labem. Améba tu řádila hned tři roky, v letech 1963 až 1965. Paradoxem však je, že jako viník byla určena až v roce 1987. A jak se to mohlo stát?

Zdroj ilustračního obrázku: Pixabay.com

Nikoho nenapadlo, že amébě stačí k přežití tak málo

Věděli jste, že améby umí přežít na tak titěrném místě, jako jsou spáry kachlíků? Nejspíš ne. A právě to byl problém bazénu ve Vrbenských lázních. Když stoupla voda nad určitou hranici, začaly se améby Naegleria fowleri nekontrolovatelně množit. Výměna vody vydržela jen krátce, po 14 dnech byl celý problém zpět.

Jádro celého problému pak bylo objeveno až v roce 1978. Do té doby však zákeřnému prvokovi podlehlo až šestnáct lidí – povětšinou dětí. Nejmladší oběti bylo pouhých osm let. I dnes se tahle smrtelná zákeřnice čas od času připomene – naposledy v roce 2020 v americkém Texasu, kde osídlila vodovodní potrubí. Naštěstí však člověka napadá jen vzácně. Amébová meningoencefalitida má prozatím po celém světě potvrzeno jen nějakých 300 úmrtí. Smutné je na tom to, jak velké číslo připadá právě na nás.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.