Rozhledna Brdo

Česko je ráj rozhleden. Kterou navštívíte?

Vidět svět z ptačí perspektivy je naprosto skvělé a člověk se rád podívá na krajinu nacházející se pod ním. Ideálním prostředníkem pro takovouto podívanou jsou bezesporu rozhledny. Ty se nacházejí na mnoha kopích po celé České republice. Vybrat si tedy lze z mnoha zajímavých lokalit. My se v následujících řádcích podíváme na některé nejznámější rozhledny, jež se v České republice nacházejí.

Jurkovičova rozhledna

Mezi hodně oblíbené rozhledny v ČR patří bezesporu Jurkovičova rozhledna. Nachází se na Karlově kopci přímo v Rožnově pod Radhoštěm. Stačí se na ni podívat a zjistíte, že naprosto úžasně zachycuje lidovou architekturu tolik charakteristickou právě pro Moravu. Ostatně pochází také z dílny Dušana Jurkoviče, známého architekta, který mimo jiné navrhl také nádherné stavby na Pustevnách nebo v Luhačovicích. K dokončení stavby došlo v roce 2012, nicméně návrh Jurkoviče pochází již z roku 1896. Většina tesařských prací byla řešena ručně, což je ostatně patrné na první pohled. Z rozhledny uvidíte na celý Rožnov pod Radhoštěm, a především na Valašskou dědinu.

Jurkovičova rozhledna

Jurkovičova rozhledna: Zdroj obrázku Pixabay.com

Biskupská kupa

Pokud se chcete vydat na nejstarší rozhlednu v Jeseníkách, cílem vašeho výletu se stane Biskupská kupa. Rozhledny Olomouckého kraje jsou bezesporu krásné, nicméně tato jim vévodí. Vznikla již v roce 1898, a to na kopci nacházejícím se za Zlatými horami. Vystavěna byla k příležitosti 50. výročí vlády rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. Mezi zajímavosti se určitě řadí i fakt, že ještě 8 let před realizací tohoto projektu byla na místě dřevěná vyhlídková věž sloužící jako první poštovna. Stavba nápadně připomíná šachovou figurku. Její výška činí 19 metrů a na vrchol se dostanete po zdolání 96 schodů.

Biskupská Kupa

Rozhledna Biskupská kupa: Zdroj obrázku cklub.cz

Rozhledna Maják

Zapomenout nemůžeme ani na rozhledny Jihomoravského kraje. Mezi ty patří třeba i Maják. Jedná se o vyhlídkovou věž, která jako maják ve skutečnosti nikdy nesloužila. Postavena byla až v roce 2012, a to díky iniciativě hned třech okolních obcí. Staly se jimi Zaječí, Rakvice a Přítluky. Samotná hora má nadmořskou výšku 292 metrů. Výška rozhledny činí 28 metrů.

Rozhledna Brdo: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *