Neobvyklé pohřební rituály na Filipínách – rakve na skalách

Filipíny

Zvláštním případem jsou obyvatelé jednoho filipínského města, kteří by nás pravděpodobně nazvali pohanskými surovci bez špetky citu a úcty k této metodě pohřbívání.

Jak probíhá pohřbívání chudých?

Na Filipínách je pohřbívání do země, jak ho známe a vidíme, určeno jen pro ty nejhorší nebožtíky, delikventy, nemajetné a zbytky společnosti. Filipínci jinak pohřbívají své mrtvé na skále, aby je všichni viděli. V podstatě je uloží do rakve a pověsí na skálu. Obyvatelé malého filipínského městečka Sagada o tom vědí své. Narazíte na něj po přejezdu Kordiller, jedné z nejpříjemnějších scenérií ostrovního státu. Objevíte ji na severu největšího filipínského ostrova Luzon.

Nadpřirozené prostředí, ze kterého běhá mráz po zádech

Městečko Sagada se stalo známým cílem turistů, kteří sem přijíždějí prozkoumat zdejší nádheru a podivné jeskyně a skály, na které se dá vylézt. Město se také pyšní obyčejně mrazivým, magickým ovzduším. V údolí Echo Valley je v podstatě každá skála ověšena rakví. A to není nic okouzlujícího. Přesto je to známá a vyhledávaná destinace. Zajímavostí je, že mnohé ze zavěšených rakví jsou stovky let staré.

Věří, že takto mají Bohu blíže

Rakve na Filipínách
Foto: Pexels

Důvodem, proč Filipínci pohřbívají mrtvé v truhlách zavěšených na skalách, je to, že mají díky své mimořádné postavě kratší cestu do ráje. Zajímavostí je také to, že Filipínci mrtvým zavazují ústa. Může to být proto, aby jejich duše neopustila tělo zbrkle a měla čas nalézt do nebe správnou cestu. Pokud byste navštívili Echo Valley osobně, možná byste s údivem zjistili, že rakve s mrtvými těly jsou velmi malé. To je způsobeno malou postavou Filipínců, ale i tím, že jsou v rakvích uloženi v předporodní poloze. A v případě, že se člověk do rakve nevejde, zlomí mu kosti.

Rakve naházené na sobě a žádný smutek

Jakmile je mrtvý pohřben na jedné ze skal, ostatní se s ním naposledy rozloučí. Což znamená, že už neprojeví další smutek. Protože na skalách už v těchto dnech není moc místa, pohřbívají se na nich pouze přední obyvatelé města. Ostatní rakve skládají hluboko do okolních jeskyní. Je to proto, aby duše nezůstaly uvězněné v zemi. Jak na zavěšených rakvích, tak v jeskyních uvidíte lidské kosti a další ostatky, což působí morbidně. Místní lidé to však považují za něco, co není potřeba řešit.

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestovinky.cz

Náhledové foto: Pixabay