Divoká rýže. Kde se vlastně vzala, kde roste a proč je tak oblíbená?

O divoké rýži už jste velmi pravděpodobně slyšeli. Ne vše je však u ní tak, jak se to na první pohled může zdát. Pojďte se s touto zajímavou plodinou seznámit trochu blíže.

Ač divoká rýže není vlastně rýže, stojí za to ji občas zařadit do jídelníčku. Oplývá totiž mnoha pozitivními vlastnostmi a účinky, kterých klasická rýže nedosahuje. I když je její vzhled, chuť i konzistence trochu odlišná, jedná se pouze o zvyk a její kladné působení na zdraví je jistě vyváží.

Co je divoká rýže?

Tato „nerýže“ je s rýží a ostatními obilovinami příbuzná. Jde o semeno trávy z rodu lipnicovitých, konkrétně vodní trávy ovsuchy. Semena jsou tmavá a dlouhá, po uvaření mají tmavofialovou barvu, oříškovou příchuť a lehce žvýkavou konzistenci.

Z historie

Divoká rýže je také známá jako indiánská rýže a její domovinou je severní Amerika, hlavně oblast Velkých jezer, kde roste už minimálně 12 tisíc let. Pro Indiány tvořila hlavní součást jídelníčku. Sbírali ji z kánoí na březích jezer a řek. Nyní se pěstuje na zaplavených polích.

Divoká rýže. Kde se vlastně vzala, kde roste a proč je tak oblíbená? Foto: Pixabay

Zdravotní pozitiva

Divoká rýže má vysoký obsah skupiny vitamínů B, dále jsou v ní obsaženy bílkoviny, minerály, lysin a v neposlední řadě vláknina. Má proto kladný vliv na trávení, nervový a kardiovaskulární systém (pomáhá snižovat krevní tlak odbourávat LDL cholesterol). Je vhodná pro diabetiky a při redukci váhy díky nízkému glykemickému indexu. Působí též antioxidačně. Neobsahuje lepek a je lehce stravitelná.

 

Zdroj: https://www.apetitonline.cz/recept/divoka-ryze-s-cibulkami-orisky, https://www.wikihow.cz/Jak-p%C5%99ipravit-indi%C3%A1nskou-r%C3%BD%C5%BEi, https://www.jimeto.cz/divoka-ryze/, https://www.receptynakazdyden.cz/je-divoka-ryze-opravdu-ryze-a-proc-byste-ji-meli-vyuzivat-v-kuchyni/

Divoká rýže. Kde se vlastně vzala, kde roste a proč je tak oblíbená? Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.