Nikkó, sekvoje i gejša, jsou „Prameny Slunce“ = Japonsko!

Geisha-Japonsko-Pixabay

Země vycházejícího slunce zaujímá svou rozlohou 61. místo na světě, avšak je druhou nejlidnatější ostrovní zemí světa.  Historicky velmi významným městem je Nikkó, vzdálené zhruba dvě hodiny jízdy od Tokia. Nikkó je pokládané za náboženské centrum Japonska a je zároveň i vstupní branou do stejnojmenného národního parku. Jmenovitě vstupní brány jsou zpravidla podobného tvaru a vyladěné v zářivých barvách.

brány Japonsko
Foto: Pixabay

Turisté projdou bránou, a sekvojovým lesem lze dojít až k hrobce vojenského vládce Tokugawy, která se nachází ve svatyně Tóšógú, jež je bohatě zdobena zlatem.

Sekvoje, kamenné lucerny, mechový porost… Vše dýchá pohodou

Otáčivá kamenná lucerna a spousta dalších různě tvarovaných lucerniček a úžasných mostů, které turisty převedou přes vodu,  dokreslují zvláštní atmosféru tohoto božského místa.

most
Foto: Pixabay

V Národním parku Nikkó lze spatřit historicky velmi ceněnou pagodu znázorňující  čtyři klasické živly a páté nebesa, anebo Zvon míru, na který se zvoní pouze 31. prosince. V Nikkó se taktéž nachází nejvýše položené horské jezero v Japonsku  Chuzenjiko (1269 m n. m.) a 97 m dlouhý vodopád Kegon. Turisty obdivovaný je i posvátný most Shinkjo.

Stejně tak možná někoho překvapí automat na kávu přímo v lese! Překvapí, avšak zároveň i potěší. Káva vyjde zhruba na 30 Kč a je jí celý půl litr!

Japonští diplomaté se sjíždějí do Nikkó

Příroda zde je přímo božská a nabízí spočinutí a oddech duši. Proto si zdejší krajinu oblíbili i diplomaté, kteří zde mají své výstavní letní vily. Další zajímavost, štítovou sopku můžete zhlédnout zde: https://www.svetcestovatele.cz/narodni-park-nikko-v-japonsku-vysplhejte-na-nejvyssi-stitovou-sopku/

Japonsko bez odpadkových košů!

Návštěvníci se procházejí po pečlivě upravených cestách. Park dýchá pohodou, o kterou se zaslouží i naprostý pořádek. Nicméně, nenajdete zde žádné odpadkové koše! Toto je jednou ze zvláštností Japonska. Veškeré odpadky (například krabičky s jídlem, pohárky na pití apod.), které turisté i místní vytvoří, si pěkně odnesou domů, a až tam je teprve odloží do míst k tomu určených. Přesto města a příroda nejsou zahlcovány odpady, papírky, nedopalky cigaret. Japonci jsou velmi zodpovědní a čistota zde je přímo překvapivá!

Nenápadné, ale milé japonské vychytávky

Zvláštní kapitolu si zaslouží i toalety s vyhřívanými sedátky a automatickým mechanismem příjemné očisty! V Čechách mnohdy luxus, v Japonsku naprosto přirozená věc. Další vychytávkou je i v parku například náhodně umístěný silný kvádr ledu. To proto, abyste se v parných dnech mohli osvěžit! A na poštách je k zapůjčení pro případ potřeby několik druhů brýlí s různými dioptriemi! Když zrovna brýle zapomenete doma, na poště žádný problém. Celkem milé, není-liž pravda?

Kromě toho, nevím, zda se jedná o vychytávku, ale určitě o pohled na japonskou slušnost: Ve vlacích či dopravních prostředcích se netelefonuje! Všichni ctí klid a nedovolí si druhé obtěžovat hlasitými hovory. Konec konců, myslím, že mnozí bychom takové jednání uvítali i v Čechách…

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: japan–guide-com, chinatours.cz

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?