Nová radnice Ostrava – největší radniční komplex u nás

Nová radnice Ostrava – největší radniční komplex u nás. Nová radnice byla postavena v letech 1925 až 1930 a představuje jeden z vrcholů funkcionalistické architektury v České republice. Budova je zřejmě nejvýznamnějším dílem v rámci nového územního a urbanistického plánu pro rozvoj města. Svojí architekturou a funkcionalitou reprezentuje moderní styl a technologický pokrok v architektuře.

Stavba byla vybudována za účelem konsolidace různých městských úřadů, která v těchto době zažívala prudký rozvoj díky těžbě uhlí a rozvíjejícímu se průmyslu, to byl logický krok směrem k modernizaci města.

Radnice, která nabízí nádherný výhled na město

Jedním z nejvýraznějších prvků Nové radnice je její věž, která se tyčí do výšky téměř 86 metrů a je to nejvyšší radniční věž v České republice. V 73 metrové výšce se nachází vyhlídková terasa, která je dnes otevřena veřejnosti a nabízí jedinečný panoramatický výhled na město, Komenského sady a okolí. Z vyhlídkové plošiny můžete obdivovat kontrast mezi historickými částmi města a moderními čtvrtěmi, stejně jako panorama Jeseníků a Beskyd na horizontu.

Pixabay

Foto: Pixabay

Při pohledu na Novou radnici mnohé zarazí, že se nad zděnou budovou tyčí štíhlá a zelená ocelová věž. V původních plánech měla být zděná, ale na stavebním pozemku je nestabilní štěrkové podloží, a proto je radnice postavena na unikátní železobetonové žebrované desce a také bylo nutno zvolit pro věž lehčí konstrukční řešení, vyhrála proto ocel. Kostra věže s měděným oplátováním byla vyrobena v místní Dolní oblasti Vítkovic.

Uvnitř radnice se nachází různé kanceláře a místnosti, které slouží pro potřeby městské správy. Kromě toho zde můžete najít i muzejní expozice věnované historii města Ostravy, což je skvělý způsob, jak se více dozvědět o bohatém kulturním a průmyslovém dědictví tohoto regionu.

Zajímavý tip na výlet

Nová radnice není pouze administrativním sídlem města, ale také kulturním a společenským centrem. Pravidelně se zde konají různé veřejné akce, výstavy, konference a kulturní události, které jsou otevřené pro veřejnost.

Navštívit Novou radnici v Ostravě je nejen příležitostí obdivu architektonického umění, ale také k hlubšímu pochopení dějin a vývoje města. Ať už jste milovníkem architektury, historie nebo jednoduše chcete mít nejlepší výhled na město, Nová radnice je místem, které byste si neměli nechat při návštěvě Ostravy ujít.

Zdroj: https://www.ostravainfo.cz/cz/objevuj-ostravu/top-10/8052-vyhlidkova-vez-nove-radnice.html, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/vyhlidka-z-radnicni-veze-v-ostrave, https://cs.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%A1_radnice_(Ostrava)

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.