Zámek Velké Losiny připravuje pro návštěvníky na konec roku speciální vánoční prohlídky

Pro Velké Losiny byla druhá polovina 17. století obdobím čarodějnických procesů, které zde rozpoutal nechvalně proslulý rakouský právník Boblig z Edelstadtu. Na svědomí má přes 100 upálených, a to včetně šumperského děkana. Jejich majetek si rozdělil s losinskými pány, ačkoliv měl správně připadnout státu. Dnes jsou Velké Losiny centrem turistického ruchu, funguje tu lázeňství a navštívit je zde možné zdejší zámek a papírnu na výrobu tradičního ručního papíru s několikasetletou historií.

Zámek Velké Losiny

Historie zámku ve Velkých Losinách je spojena s moravským rodem pánů ze Žerotína. Ti si zde vybudovali na místě zchátralé tvrze vybudovali pohodlný renesanční zámek. Protože přežil bez úhony třicetiletou válku, je možné se v zámku obdivovat zachovalým interiérům, které vás vrátí do období renesance. Její atmosféra na vás přímo dýchá, a to díky přítomnosti původních gobelínů a kožených tapet. Neméně zajímavá je zámecká knihovna, v níž se dochovaly zápisy z čarodějnických procesů.

Lichtenštejnové na zámku

V 19. století se zámek dostal do majetku rodu Lichtenštejnů, kteří zrekonstruovali barokní zámecké zahrady. Stavební úpravy se dotkly i přízemí zámku a „nízkého zámku“, zatímco interiéry tzv. „vysokého zámku“ zůstaly nedotčeny. Tímto se ze zámku stalo romantické letní sídlo, které si nejednou zahrálo ve filmu. Natáčely se tu mimo jiné filmy Kladivo na čarodějnice, Putování J. A. Komenského, Bathory, O králi Ječmínkovi.

Nízký a vysoký zámek Velké Losiny. Foto: SchiDD, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schloss-Velke-Losiny-5.jpg

Vánoční prohlídky na zámku Velké Losiny

Prohlídky zámků v období vánočních svátků patří mezi velmi oblíbené a navštěvované. Je tomu tak i proto, že v zimě mají pamětihodnosti úplně jinou atmosféru než v létě. I ve Velkých Losinách myslí na své příznivce a návštěvníky, pro které připravili speciální vánoční prohlídky ve dnech 28. až 30. prosince 2023, a to v čase od 10:00 do 14:00 hodin. K dispozici bude základní okruh Lichtenštejnové na Losinách, kde bude k vidění moderní a pohodlné bydlení posledních majitelů na počátku 20. století – soukromé pokoje kněžny, empírové společenské salony, koupelny, splachovací toalety, moderní kuchyně s přípravnou jídla.

Zdroj: https://www.zamek-velkelosiny.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A9_Losiny

Zámek Velké Losiny. Náhledové foto: Xkomczax, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Losinsk%C3%BD_z%C3%A1mek_-_pohled_ze_zahrady,_Velk%C3%A9_Losiny,_okres_%C5%A0umperk.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.