Hrad Znojmo zaujme milovníky architektury i tradic

Hrad Znojmo, nacházející se v městě Znojmo na jižní Moravě, je jedním z historických skvostů regionu. Jeho architektura a historie odrážejí bohaté dědictví města i oblasti.

Historie hradu Znojmo

Hrad má hluboké kořeny sahající až do 11. století, kdy byla postavena první dřevěná tvrz. Postupem času prošel mnoha proměnami a úpravami, které odhalují různé architektonické styly a epochy, jež ovlivnily jeho vzhled.

Dnešní podoba hradu vychází z přestavby v renesančním stylu. Hlavní budova je dominantní částí komplexu. Charakterizuje ji harmonická kombinace renesančních a gotických prvků, což dodává hradu unikátní atmosféru.

Na co se můžete těšit

Před vstupem se nachází funkční sluneční hodiny. Také zde stojí pomník k výročí založení města, socha svatého Jana Nepomuckého a socha Panny Marie. Uvnitř se můžete těšit na prohlídku sálů, kaplí, komnat, pánského a dámského salonku nebo empírového hudebního salonu, kde je vystaveno mnoho cenných exponátů. Vnitřní prostory hradu jsou zvláštní kombinací historických prvků a moderního využití. Některé místnosti zachovávají historický nábytek, umělecká díla a fresky, které odrážejí život v různých obdobích.

Obrazy, historický nábytek, rukopisy a další artefakty odhalují tajemství dávných dob. V dnešní době se na hradu také konají koncerty, divadelní vystoupení a další kulturní akce, a to zejména v letních měsících.

Foto: Pixabay

Vydat se můžete i za krásným výhledem

Hrad poskytuje také rozsáhlý dech beroucí panoramatický výhled na město Znojmo, vinice a řeku Dyji. V jasném dni lze spatřit také vzdálené vrcholy Alp. Vstupné si máte možnost zakoupit na místě nebo si zarezervovat online. Vstup je do tří různých okruhů. První prohlídkový okruh vás provede přízemím a expozicí o znojemském hradu. Druhý prohlídkový okruh nabízí výstavu v prvním patře o lidových tradicích Znojemska. Třetí kombinovaný okruh nabízí prohlídku přízemí i prvního patra. Na všech okruzích je možnost sníženého vstupné pro studenty, seniory, postižené s ZTP/P průkazkou a skupiny studentů. Pozor na poplatek za fotografování platící ve všech okruzích v aktuální výši 100 korun. Děti do šesti let a členové Asociace muzeí a galerií ČR mají vstup zdarma.

Hrad Znojmo je skvostem, který láká návštěvníky svou bohatou historií, architektonickou krásou a nepřekonatelným výhledem na krajinu. Je to místo, kde se dějiny a přítomnost spojují do jednoho harmonického celku. Pokud máte v plánu návštěvu Jihomoravského kraje, znojemský hrad by rozhodně neměl chybět na vašem seznamu.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/znojemsky-hrad, https://www.muzeumznojmo.cz/Znojemsk%C3%BD-hrad, https://www.muzeumznojmo.cz/Expozice/Znojemsk%C3%BD-hrad, https://cs.wikipedia.org/wiki/Znojmo_(z%C3%A1mek), https://www.jizni-morava.cz/cz/zazitky/o70429-znojemsky-hrad, https://www.hrady.cz/zamek-znojmo-jihomoravske-muzeum-ve-znojme

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.