Skywalk

Nová stezka v oblacích – Valaška!

Návštěvníci Pusteven mají nyní novou atrakci při turistice v této lokalitě. Jde o novou stezku v oblacích. Nese název Stezka Valaška a turisty láká na výhled do celého kraje, jediný lanový chodník v České republice nebo nejdelší skywalk, tedy skleněnou lávku.

Bez dohody s CHKO se projekt neobešel

Před realizací projektu museli být přizváni i lidé z CHKO a památkáři. Ti po dohodě posvětili celou výstavbu. Právě kvůli aspektům, jež spadaly do kompetence obou složek, však byla plánovaná výška snížena 22 metrů. Navíc musela být postavena, oproti plánům, kaskádovitě. Jen tak zapadla do terénu Pusteven. Autorem myšlenky se stala společnost Beskydská panoramata. Tato stezka oblaky se však od ostatních trošku liší. Má v sobě totiž mnoho interaktivních a edukativních prvků.

Stavba byla komplikována

Stavba však nebyla úplně bez pozdržení. Autoři projektu se totiž museli poprat s jednou komplikací. Výskytem jeřábka lesního. Jde o druh lesních ptáků, který právě v této oblasti měl svá hnízdiště. Nakonec se však i tato záležitost vyřešila, i když kvůli ní byla stavba prodloužena o více jak jeden rok. V jarním období totiž stavba nesměla zasahovat do hnízd tohoto ptáka.

Český unikát

Tato stezka je v mnoha ohledech unikátní. Alespoň v českém měřítku. Tak například již naťuknuté téma skywalku.  Jednoramenná konstrukce, která je zakončena skleněnou podlahou a zábradlím. Svým rozsahem nemá u nás v republice obdoby. Pokud se vám bude při stání na skleněné podlaze motat hlava, nebojte se. Každý čtverečný metr by měl mít nosnost 500 kg. Další zajímavost je lanový chodník. Ten je svým provedením jediný v Evropě. Inspiraci brali stavitelé u himalájských lanových chodníků. Nakonec navnadíme turisty na sestup věže. Půjde o variantu lanového chodníku. Nepůjdete-li primární cestou, využijete tento sestup. Věž bude ale také možno opustit jakousi skluzavkou, která je 150 m dlouhá.

17 komentářů

 1. Martin Odpovědět

  Nazval bych to Ohyzda Valašska. Už tak extrémně zatížené okolí Pusteven lidskou činností dostalo další ránu a panoramu hřebene Beskyd narušila tato obludnost, nemluvě o zničeném lese na Zmrzlém.

 2. Jerry Odpovědět

  Co této parodii na článek říci? Možná by si to měl autor po sobě aspoň přečíst. Místy totiž věty postrádají smysl.

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Děkuji moc za přípomínku, respektive za její konstruktivní část. Urážky jsem smazal, kritizovat tímto způsobem inteligentnímu člověku nepřísluší. Text jsem upravil. Unikl korekci, což je má chyba.

 3. Josef Odpovědět

  Ano,je to devastace krajiny, lidé budou vyhazovat odpadky tam,kde to dosud nešlo,dále se enormně zvýší doprava v již tak přetížené lokalitě.

 4. Milada Odpovědět

  Nemuselo se nic nového vymýšlet,bo Pustevny byly krásné i bez tohoto .Obrovský zásah do krajiny,škoda!.Nyní tedy nevím….Vždy se podobné obejde bez všob.referenda….zvláštní,že.M

 5. Honza Odpovědět

  Super na Pustevny jezdíme s rodinou každý rok v létě,tak se těšíme na novou atrakci.Je to zase něco nového a určitě to uvítá spousta návštěvníků.:-)

 6. Pavel Pravda Odpovědět

  V Oblacích je nová stezka, je moc skvělá, je moc hezká !
  Na pustevnách u Rožnova, Pojedu tam zas a znova !
  Budu koukat do přírody, má to nejmíň dvě výhody !
  Vezmu batoh, žádnou tašku a hurá vzhůru na Valašku !
  Byla Otevřena právě – V Beskydech tu na Moravě !!!
  Pavel Pravda – alias Pavel František Veritas

 7. františek bzirský Odpovědět

  těším se ale hrozím se obrovske návštěvnosti. i tak je to ráno šílene. nejlíp jet už v 7hodin-jinak není šance. pa.

  1. Honza Mikulín Autor příspěvku Odpovědět

   Je pravda, že na vytíženost lokality si již mnozí místní stěžují. Je tedy na místě i čekat, jak se tento problém vyřeší. Zda nepřibudou nové parkovací místa a podobně.

 8. Roman Skala Odpovědět

  Je to nádherný projekt spolumajitele, bývalého poslance Kořistky a spol. Podpořte prosím návštěvou tuto novou a citlivě navrženou dominantu Pusteven. 200,- korunami vstupného pomůžete naplnit podnikatelský sen úspěšných politiků, kteří pro vás učinili a stále činí tolik prospěšného.

 9. Karel Odpovědět

  Jak mohou ochránci přírody něco takového povolit, Pustevny jsou už tak hodně exponovaným místem kde to za pěkného počasí vypadá jako na Václaváku. Na taková místa do vrcholových partií CHKO by neměl být ani umožněn výjezd automobilů. Dnes tam v 90% tzv. turisté, nazvěme je však spíše pseudoturisté vyjíždějí automobilem. Bohužel opravdový turisté či milovníci přírody co si zde vyšlápnou pěšky či vyjedou na kole jsou v menšině…Do hor by měli lidé jezdit za odpočinkem, klidem a kocháním se krásnou přírodou a ne dělat z hor lunapark! NEJVĚTŠÍ ATRAKCÍ JE SAMA PŘÍRODA, jenomže bohužel to nic nevynáší že….

 10. andělín Odpovědět

  já jsem tam nikdy nebyl ani bych na to nelezl,není to normální,dnes lidské pupky klidně vyzvednou jeřábem.ještě chybí na hoře bufet.berta

 11. Jana Vokálová Odpovědět

  Za mě to má tu výhodu, že nemůžete sejít z cesty, mimo označenou trasu a ničit přírodu okolo. Dámy, případné pánové, které postihne „potřeba“ nenechávají za sebou tzv. podpapíráky (asi strašný problém po sobě hromádku zahrnout jehličím a hlínou, aby nebyly všude vidět papíry). Idiot, který odhazuje odpadky, které sám přinesl v batohu (a asi je zpátky už neunese) je vyhodí kdekoli, když půjde stezkou dole, nebo nahoře. Takže ano, není to přírodní, ale přijde mi to jako menší zásah, než pěší, nebo cyklo turista, který se neumí v přírodě chovat. A takových je bohužel většina.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *