Slivovice

Nově odhalené černé domácí pálenici hrozí pokuta 10 milionů

Tak už je to opět tady, celníci se vyznamenali. Zajistili černou palírnu. To jsme si všichni zase oddechli od toho hrozného pálení na černo a okrádání státu. Právo zvítězilo, hurá. Nuž tyto věty jsou bohužel ironické. Smutná to skutečnost. České právo a jeho vymáhání má v mnoha ohledech velké trhliny. Bohužel. Smutná realita, které musíme čelit. Nedá se nic dělat. Jak to tedy vlastně s celým případem bylo? 

Zlínští celníci měli žně

Černá domácí pálenice byla odhalena v Bohuslavicích na Zlínsku. Našlo se tam 42 litrů nezdaněného lihu a samozřejmě také destilační zařízení, jež bylo nelegální. O kolik činil únik na spotřební dani? neuvěřitelných 7000 korun. Závratná částka ve srovnání s úniky na dotacích a podobně.

Slivovice není žádné hnízdo pro čápy

7000 korun je naprosto nicotnou částkou proti tomu, co se rozkrade ve velké, a to především v rámci různých dotačních programů. Jen připomeneme dotace, které se mají vracet za linku na toastový chleba pro Penam. Zapomenout nelze ani na kauzu Ptačí hnízdo, jež byla odložen a takto bychom mohli spát donekonečna. Ale na malé domácí pálenici si celníci zgustli. Proč také ne? Jednoduchá kořist.

Na Moravě je takovýchto pálenic nespočet

Přesně tak, napříč kompletně celou Moravou. Z generace na generaci dědí lidé malé domácí pálenice, kde si pálí slivovici pro svoji potřebu. Jedná se o jakýsi folklór, který funguje po staletí. Možná by stálo za to vyrazit do některých míst na bývalém území Jugoslávie, kde je pálení domácí pálenky v pořádku. U nás se perzekuují takovýto malí producenti pro vlastní potřebu. Velké nelegální pálenice přitom mnohdy zůstávají nedotčené. Smutné. V médiích se psalo také o tom, že takovéto pálení má značná zdravotní rizika. Vždyť ti lidé to dělají již po desetiletí, tak najednou by tomu tak mělo být? A pokuta 10 milionů? Smutně směšné.

Domácí slivovice: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *