pohroní

Novobanská štálová oblast a další lákadla regionu Gron

Snažíte se naplánovat zajímavý výlet po Slovensku? Pak by vám určitě neměl uniknout Region Gron, na jehož území se nacházejí zajímavosti a památky opravdu všeho druhu. A kam se vydat?

Novobanská štálová oblast

Přírodní zajímavosti a opravdu jedinečné množství půvabných vyhlídkových bodů do krajiny – právě tím vás Nová Baňa překvapí. Mimochodem osadám se tu stále říká „štále“ a několikrát do roka vás tu uvítají nejrůznější kulturně-historické akce. Není divu, vždyť Dudácké tradice (přivedené k životu dudáky z Malej Lehoty) byly v roce 2015 zapsány na seznam UNESCO. Vyplatí se pohlídat si termíny Dudáckých fašenake nebo folklorního festivalu s názvem Pod Inovcom.

A v létě pak rozsáhlé louky v okolí hostí řadu profesionálních sekáčů z celého Slovenska, kteří se tu vzájemně snaží poměřit síly. Věděli jste, že existuje mistrovství v kosení ruční kosou?

region gron

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

První losí farma na Slovensku

A kam dál? Vydejte se podpořit bohulibou věc, díky níž se na Slovensko opět vrátila malá populace původně vyhubeného losa mokřadního. Zveropark a jeho obyvatele najdete v lesích u obce Revištské Podzámčie. Krom losů tu na vás čeká i řada dalších zvířat, stejně jako dětské hřiště, zoo koutek a rybářské udice, díky nimž si ti šikovnější možná uloví i vlastního chutného pstruha.

Tip na cyklovýlet a další zajímavosti

Richňavská dolina je pro milovníky cyklistiky jako stvořená. Čeká vás rozmanitý terén i úsek, vedoucí okolo mufloní obory. Zajeďte se podívat i na zbytky vodní báňské nádrže a štoly Anna Božena v Rudné nebo navštivte svého času nejdelší báňské dílo na světě – Dědičnou štolu Josefa II ve Voznici. Její délka vás ohromí – měří totiž celých 16 kilometrů!

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *