Turistka

Pověst bezpečné země je pryč: Turisté se nevrátí

Česká republika se stala kvůli velkému množství případů koronaviru jakousi černou ovcí Evropy. Jsme považováni za nebezpečnou zemi. Tím pádem jsem samozřejmě celkem logicky zaznamenali vcelku masivní pokles turistů ze zahraničí. Ostatně i Německo už stihlo Českou republiku zařadit mezi rizikové oblasti. Ani Slovensko už nás nepovažuje za bezpečný stát a nevydáme se do Dánska či na Kypr. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza hovořil o tom, že jsme jakýmsi příkladem nebezpečné země. Do mnohých zemí typu Slovinska, Švýcarska nebo Velké Británie se lze dostat jen s negativním testem na koronavirus.

Poslední hřebíček do rakve cestovního ruchu

V srpnu došlo ke zrušení již předem připraveného zavedení roušek. Tím pádem se koronavirus šířil poměrně solidně dál. Nelze se pak divit tomu, že se nás ostatní země bojí. Prostě se jejich občané nehodlají vystavovat riziku, že budou nakaženi pro dovolené nebo poznávacím pobytu koronavirovou infekcí.

Praha

Turisty opuštěná Praha: Zdroj obrázku Pixabay.com

Velké ekonomické dopady jsou jasné

Samozřejmě. Když si třeba turisté z Německa nebo jiných evropských zemí zkrátí nebo zruší dovolenou v České republice, ta musí zaznamenat ekonomický propad. Ztráta výhody bezpečnosti je pro spousty různých podniků fatální. Červencový odhad hovoří o tom, že se tržby ve srovnání s loňským rokem propadnou o neskutečných 158 miliard korun. Jde tedy přibližně o polovinu. Na zahraničních turistech jsou závislá hlavně velká města.

Cestovní ruch činí 3 % z hrubého domácího produktu

Pokles je očekáván skutečně masivní. U Prahy se počítalo se 70 % a u Karlovarského kraje například se 60 %. Čísla budou ale zjevně vyšší. Jen pro představu, turistický ruch činí v ČR zhruba 3 % hrubého domácího produktů. Zaměstnáno je v této oblasti cca čtvrt milionu lidí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

23 komentářů

 1. Covidus Virus Odpovědět

  Žádný covid 19 neexistuje ! Je to nesmysl a všichni kdo ho uznávají (covid19) si zaslouží SMRT !!

  1. lili Odpovědět

   jen aby jsi ho nedostal, taky jsem na něj neveřil…do určité doby než se k nám dostal 🙁 a teď to vidím na vlastní oči

 2. Tomáš Odpovědět

  Naši spojenci z EU nás odkopli jako prašivé psy. Jednotná Evropa se opět projevila. Proč mi to připomíná Mnichovskou zradu? Vždy když jde do tuhého, tak nás naši spojenci zradí. A vždy to tak bude. Češi jsou pro ostatní jen votroubci. Už se probuďme! Nikdo to s námi nemyslí dobře.

  1. Jaroslav Odpovědět

   paranoidní politiku unie sebemrskačství a sebelítost tu opravdu vítat nemusíme. Ukazuje se, že unie řeší problémy tím, že nutí státy se chovat nezodpovědně (migrace), protože věci neumí řešit tam kde jsou. Kovid je jen předzvěst něčeho většího neb jsme spustili příčinu a následky se dostaví státy jsou zesláblé a radikalismus možný

  2. Bzzzzz Odpovědět

   Tak ty máš dost a co mají jako dělat, nebo oni nemají ten samý problém? My si většinu problémů děláme svou blbostí, tak zase zvoil do vlády nějaký komouše z ANO, osle

 3. Pavel Odpovědět

  Krom gramatických chyb posíláte mezi lidi lživé informace. Do UK lze vycestovat a po té absolvovat 14ti denní karanténu, negativní test vám je k ničemu. Pěkný den

 4. Tomáš Odpovědět

  Mazání nevhodných komentářů se začíná stávat samozřejmostí. Vysmíváte se totalitním režimům a jste horší než oni. Co vám přijde špatného na tom, že EU a všichni kolem, nás nechají na holičkách stejně jako v Mnichově? Je to bohužel pravda a tu vy nepřipouštíte. Tak ještě jednou. EU nejedná a ostatní spojenci nás odkopli jak prašivého psa. Bravo jednotná Evropo!

  1. Oliv Odpovědět

   Proč si stěžujeme? Itálie byla na jaře taky ocejchovaná a všichni na ni ukazovali prstem…..včetně nás čechů – tak čemu se teď divíme? Jenže Itálie byla první a hledala cestu jak se s tím poprat….a my? Proč bychom se měli stavět do role jediné oběti? Že jen na nás se ukazuje prstem, protože jsme češi? Neškodilo by trochu nestranné objektivity

 5. Jan Odpovědět

  Doufám,že si to lidé uvědomí a nebudou strůjce tohoto propadu volit.Za tuto situaci totiž mají plnou zodpovědnost Piráti,ČSSD, advokátní komora a sebranka z Milion blbů.Ti obviňovali vládu z porušování lidských práv a žádali zrušení opatření proti koroně,pro okamžité otevření hranic atd.,a hned se našlo přes 100 000 blbů co museli do Chorvatska a všechna herecká sebranka se rozjela po celém světě. A důsledky tu máme.

  1. Jan Odpovědět

   To není jen o Chorvatsku ,jezdila celá Evropa ,ale jinde nezrušili všechna opatření a epiologum do toho nekecal předseda vlády-to je malér ,když politik je vševěd

  2. pidalin Odpovědět

   Viděl jsem ještě v září v Chorvatsku tisíce německejch aut, čechů jsem tam potkal že bych je spočítal na prstech jedný ruky, takže ti tam něco nesedí. A víš proč lidi jeli na dovolenou? Protože od června všichni politici (i jinde v evropě) machrovali jak jsme koronu porazili a už je všechno v pohodě.
   Navíc koronu tady nerozneslo těch 50 lidí co to za celý léto přivezlo z chorvatska, ale sportovci, herci a politici. Jedno techtle mecthle a fotbalistická akce s kur*vama = 100 tisíc lidí v Chorvatsku. Kdy to konečně začnou řešit kdo to tady opravdu šíří? Ale sportovci jsou privilegovaná skupina, to radši zase zavřou školy než aby řešili zfetovaný fotbalisti v bordelech.

 6. LUDĚK Odpovědět

  Vše jsme si zavinili sami,překotná nařízení ,nařízení bez efektu,zbytečná nařízení a uplné rozvolnění .Tenhle stát nemá plán ani na případ blek autu natožpak na coronavirus .Naše vlády pořád jen něco záplatujou ,slibujou a lžou,nechtěl bych zažít případ mobilizace to by byl chaos a malér jako hrom.Politici at držej huby a hygienici,vědci at se činěj chodit jen s rouškou je ubohá uvaha o ochraně obyvatel.Je vidět že vlády nevidí na 20 let ,ale jen na přítomnost a to je cesta do pekel.

 7. Jan Odpovědět

  Z odborníku se dělali šarlatáni ,z politiku mesiášové ,to muselo dopadnout blbě opět jsme ukázali že na Evropu nemáme.Každej honí body před volbama a lidi?Nechtěl bych zažít malér jako je Black -out nebo mobilizace to by byla konečná pánové politici amatéři.Budem zadlužení po uši a ještě vnuci ,ale motýle ti ne.

 8. Radek Závistivý Odpovědět

  Tak určitě! A nevrátí se ani do Španělska, Itálie, Francie, Rakouska, Německa, Británie, USA, Švédska, Holandska, Belgie ..Cestování mě baví. A baví mě psát. A tak píšu o cestování.. Jupí! Ať žije demokracie, ať žije nová doba, mládí vpřed, zpátky ni krok, drzí čelo lepší než poplužní dvůr, všichni jsme magistři a všichni jsme byli na Erasmu ..

 9. Kamil Zelený Odpovědět

  Naprosto přepálená turistika v ČR. Z článku se lze přesto dočíst, že tento zoufalý obor činí jen 3 procenta rozpočtu. Přesto má člověk pocit, že Česko žije z turistiky. Praha, Krumlov, Karlovy Vary, Pec pod Sněžkou + pár dalších míst. Naprosto nerovnoměrné soustředění turistů do několika center. Zaměření na lůzu, nikoli turisty. V Praze na každém rohu ne jedna ale dvě hospody. Úroveň naprosto tragická. Postávající zevláci ve dveřích dávno před korona virem. Lidé, kteří neumí pozdravit, natožpak natočit pivo, natožpak uvařit guláš. Pár podniků první ligy, to je naprostá výjimka. Jedna vlastovička jaro nedělá. Na jeden slušný podnik, patnáct pajzlů k smíchu nebo k pláči. Častokrát naleštěná bída. Devadesát procent podniků – fraška. Od majitele, provozního, kuchaře, pingla až po ficku u nádobí. Fraška. Totéž platí skoro pro všechny služby v turistice. Kvalita nula. Lůzři, blbci a šmejdi. Je mi líto.

 10. Ludmila Odpovědět

  Komické! Zcela jednoznačný overturismus v ČR, zvláště pak v Praze. Přesto toto odvětví generuje jen 3 procenta celkových příjmů státu .. Čímpak to asi je?

 11. Jaroslav Odpovědět

  myslím, že se vrátí, pořád je tu dost lákadel a když jich nebude v Praze 8 milionů lepší pro Prahu…je nutné se začít chovat jinak a nekanibalizovat centra měst pro krátkodobí pocit lidí, kteří tu nemají trvalé bydliště

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *