Pověst bezpečné země je pryč: Turisté se nevrátí

Turistka

Česká republika se stala kvůli velkému množství případů koronaviru jakousi černou ovcí Evropy. Jsme považováni za nebezpečnou zemi. Tím pádem jsem samozřejmě celkem logicky zaznamenali vcelku masivní pokles turistů ze zahraničí. Ostatně i Německo už stihlo Českou republiku zařadit mezi rizikové oblasti. Ani Slovensko už nás nepovažuje za bezpečný stát a nevydáme se do Dánska či na Kypr. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza hovořil o tom, že jsme jakýmsi příkladem nebezpečné země. Do mnohých zemí typu Slovinska, Švýcarska nebo Velké Británie se lze dostat jen s negativním testem na koronavirus.

Poslední hřebíček do rakve cestovního ruchu

V srpnu došlo ke zrušení již předem připraveného zavedení roušek. Tím pádem se koronavirus šířil poměrně solidně dál. Nelze se pak divit tomu, že se nás ostatní země bojí. Prostě se jejich občané nehodlají vystavovat riziku, že budou nakaženi pro dovolené nebo poznávacím pobytu koronavirovou infekcí.

Praha

Turisty opuštěná Praha: Zdroj obrázku Pixabay.com

Velké ekonomické dopady jsou jasné

Samozřejmě. Když si třeba turisté z Německa nebo jiných evropských zemí zkrátí nebo zruší dovolenou v České republice, ta musí zaznamenat ekonomický propad. Ztráta výhody bezpečnosti je pro spousty různých podniků fatální. Červencový odhad hovoří o tom, že se tržby ve srovnání s loňským rokem propadnou o neskutečných 158 miliard korun. Jde tedy přibližně o polovinu. Na zahraničních turistech jsou závislá hlavně velká města.

Cestovní ruch činí 3 % z hrubého domácího produktu

Pokles je očekáván skutečně masivní. U Prahy se počítalo se 70 % a u Karlovarského kraje například se 60 %. Čísla budou ale zjevně vyšší. Jen pro představu, turistický ruch činí v ČR zhruba 3 % hrubého domácího produktů. Zaměstnáno je v této oblasti cca čtvrt milionu lidí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.