český krumlov

Český Krumlov: Nejenom unikátní hlediště, ale také zámecké divadlo

Milovníci barvitých představení na divadelní scéně určitě Český Krumlov důvěrně znají. Jen málokdo však ví, jak unikátní ve skutečnosti je. Najdete tu rovnou jeden světový unikát, ale to rozhodně není všechno.

V Českém Krumlově to během sezóny zkrátka žije. Není divu, na seznam světového dědictví UNESCO byl totiž zařazen už v roce 1992 a o návštěvníky tedy nemá nouzi. Po celou sezónu se tu odehrávají nejrůznější koncertní, festivaly… a samozřejmě i divadelní představení.

Jedinečné hlediště poháněly původně lidské ruce

Asi největším symbolem celé této kulturní scény je otáčivé hlediště v zahradách krumlovského hradu a zámku, nabízející unikátní možnost shlédnutí představení v přírodě, podbarvených navíc i přítomností blízkého a v mnohém rovněž jedinečného letohrádku Bellaria.

český krumlov

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Dnes pojme 644 diváků, dříve se však toto číslo pohybovalo okolo 40. Poprvé se v té době spíše improvizovaná točna roztočila v roce 1958, a to při příležitosti inscenace Jiráskovy Lucerny. Představení však mělo takový úspěch, že si diváci vyžádali jeho opakování Ovšem jen málokdo věděl, že hlediště se v té době musel otáčet ručně. To se později díky elektrifikaci a kompletnímu přestavění změnilo.

Zámecké divadlo slouží spíše jako muzeum, i tady se však hraje

Zámecké divadlo na zámku patří k nádherně dochovaným barokním skvostům, kterých najdeme v Evropě jen několik. A jeho soubor dochovaných rekvizit je úplně nejstarší na světě. Nikdy totiž nevyhořelo ,takže nebyl důvod staré a osvědčené prvky nahrazovat novými.

Dnes slouží zejména jako muzeum, v němž si můžete kromě kostýmů prohlédnout třeba také dobovou jevištní techniku. Zajímá vás, jak vypadaly osvětlovací misky, velmi účinně simulující moderní reflektory, či jak se dal na jevišti vytvořit blesk, létající vůz nebo dokonce vlnobití? To všechno tady najdete. A čas do času se na jeviště divadla vrátí i herci. A tento zážitek se určitě vyplatí si pohlídat.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *