Novodobý Prométheus působil i v Praze – jeho život připomene unikátní výstava

Novodobý Prométheus působil i na našem území – ovšem často na něj zapomínáme. Mnohem známější je u nás třeba  František Křižík, který v roce 1891 uchvátil návštěvníky Jubilejní zemské výstavy na Výstavišti v Bubenči. Právě on se velkou měrou zasloužil o elektrifikací i samotné Prahy.

Ovšem rozhodně nebyl sám, kdo se tímto oborem vědy zabýval. Psal se rok 1893 a svět okouzlil srbský génius a vynálezce Nikola Tesla, který mohl díky podpoře podnikatele George Westinghouse konečně doslova zazářit na Světové výstavě v Chicagu

Příliš se o něm nemluví

V roce 1880 zavedl Nikolu Teslu zájem o elektřinu také do Prahy. A dnes jeho genialitu připomíná unikátní výstava Nikola Tesla na Výstavišti. ta je koncipována tak, aby jeho dílo zaujalo opravdu všechny návštěvníky. „Výstava je chronologií Teslova života zachycující jeho osud s důrazem na zlomové okamžiky v jeho kariéře. Nechybí proto ani část expozice, která je věnována vztahu Tesly k Praze a České republice,“ říká Ivana Zorić,  kurátorka srbského Muzea Nikoly Tesly.

Foto: Pixabay

Unikátní materiály na výstavě

Právě Muzeum Nikoly Tesly v Srbsku celý projekt iniciovalo. A není divu – jde o jediné muzeum na světě, které uchovává původní a osobní slavného srbského rodáka. Spatřit tam můžete například Teslův osobní archiv, který tvoří knihovna a sbírky osobních, technických, uměleckých a pamětních artefaktů. Mnoho z nich uvidí i návštěvníci výstavy v Praze. Jde i jedinečnou příležitost – brzy se totiž tyto artefakty opět vrátí do Srbska a museli byste za nimi tedy vážit opravdu dlouhou cestu.

„Pro Výstaviště i Prahu je velkou ctí, že můžeme po zemích jako Japonsko, Čína nebo Itálie hostit tuto unikátní výstavu. Jméno Tesly je nejen v České republice nesmazatelné a vlastně je až neuvěřitelné, že jeho vynálezy dodnes formují stěžejní průmyslová odvětví, ke kterým bezesporu patří dnes denně skloňovaná výroba elektromobilů,“ říká Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a.s.

Zdroj: https://zena-in.cz/clanek/poznejte-svet-genia-jehoz-vynalezy-dodnes-formuji-svet-vystava-nikola-tesla-na-vystavisti-predstavuje-nejen-slavny-transformator-a-bezdratovy-prenos-energie, https://www.metro.cz/poznejte-svet-genia-jehoz-vynalezy-dodnes-formuji-svet-vystava-nikola-tesla-na-vystavisti-predstavuje-nejen-slavny-transformator-a-bezdratovy-prenos-energie-zg4-/protext.aspx?c=A221108_135100_metro-protext_wei, https://zena-in.cz/soutez/vyhrajte-rodinnou-vstupenku-na-vystavu-nikola-tesla-na-prazskem-vystavisti

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.