Začněte ochutnávat Česko: Dobrot je spousta

koláč s povidlem

Máme hodně receptů, které neznáme a mají své lidové názvy. Pokud jste je ještě nejedli, měli byste se vydat na cestu a ochutnat je – ochutnat vše, co české okresy nabízejí. Dávno pryč jsou doby řízků mezi chleby, k cestování je potřeba zapojit zkoumání krás světa a místních chutí. A za gastronomickými setkáními rozhodně nemusíte jezdit daleko.

Jedeme za dobrotami

Přestože je několik specialit běžných pro celý národ, regionální pokrmy jsou obvykle založeny na tom, jaké plodiny se v dané lokalitě pěstují. Začněme naše chuťové putování na jižní Moravě. Kromě vína je tato lokalita charakteristická hojností ovoce, zejména meruněk, z nichž se dělají kynuté knedlíky sypané tvarohem nebo mákem. Na Moravě nesmí chybět uzené maso, nakládané okurky a pálenka.

Jižní Čechy jsou více zaměřeny na pivo. Mezi speciality patří kapr na černo, pstruh a kapří hranolky. Jednou z dalších pochoutek je takzvaný kočičák – šťouchané brambory se škvarky a kysaným zelím, nebo zelňáky, placky ze sádla, kysaného zelí a mouky.

Nesmíme opomenout ani plzeňskou lokalitu, kde zejména v rámci Chodska ochutnáte například vošouchy nebo chodské koláče s mákem, tvarohem a povidlím. Na Vysočině – Horácku, stejně jako v jižních Čechách, se zelí navíc hojně využívá. Základem stravování v této chudé, srázné lokalitě jsou brambory, zelenina, houby a zelí. Běžné jsou polévky, různé hotovky ze zeleniny a brambor nebo hubník – ohřívaná placka z máčených hub.

Pokračujeme do dalších krajů…

Říká se, že stačí dodat Valašce švestku a ona vám připraví hostinu od předkrmu až po dezert a opravdu i vypálí slivovici. Na východní Moravě se ze švestek nepřipravují jen sladké pokrmy, ale navíc omáčky k masu. Kyselica, byla vyhlášena za nejvybranější valašskou recepturu, což je polévka vylepšená octem a rozšlehaným vejcem…

Z Beskyd rovnou do Jeseníků a Krkonoš

Hory jsou jedním z hlavních cílů návštěv turistů a tato dvě pohoří mají bezesporu co nabídnout i z hlediska gastronomie. Jeseníky, východní Sudety, jsou charakteristické mastnými pokrmy – v horách se neustále těžce pracuje, a tak místní lidé potřebují kalorické pokrmy, jako je Pradědova husa s jablky, Rýmařovská roštěná nebo karbanátky v nudlovém těstě.

Pečená husa
Foto: Pixabay

Krkonošská kuchyně je založena na kombinaci hub, bylinek, brambor, zeleniny, obilovin a zelí. Krkonošské pokrmy mají zemitou chuť. Dáte si například Hladkou Ančku (zahuštěná polévka z hub, jíšky a kmínu s rozšlehanými vejci, kvašená s octem) nebo Dědky (koláč z hrachové mouky uhnětený s vodou a droždím).

Zdroje info: kudyznudy.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay