O prázdninách se cesty za památkami přesunují do MHD. Jak je realizovat bezpečně?

Ať už chceme nebo ne, při cestování hromadnou dopravou na nás může čekat spousta nástrah. Ne nadarmo se říká, že vyspělá země se nepozná podle toho, kolik boháčů jezdí do práce ve svých nablýskaných automobilech, ale podle toho, kolik z nich se sveze hromadnou dopravou.

A i když má v tomto ohledu ČR stále ještě co dohánět, i přesto jsou však patrné dobře míněné snahy o změnu. A právě proto se do celé věci vložil Tým silniční bezpečnosti a snaží se připomenout všechna důležitá pravidla.

Češi dělají chyby i v naprosto triviálních věcech

„Na nástupišti by cestující měli stát dál od kraje vozovky nebo kolejí a vždy se dívat směrem k přijíždějícímu vozidlu, nikdy k němu nestát zády. Při čekání na spoj je rovněž dobré sundat z uší sluchátka nebo ztlumit hudbu, tak aby člověk slyšel, co se kolem něj děje. Musí pamatovat na to, že se pohybuje v silničním provozu,“ připomíná kupříkladu.

Fotografie: Protext

Až příliš často se také objevuje nešvar, při kterém nejsou hůře pohybliví lidé jednoduše vpuštěni na sedadlo, aby si mohli odpočinout. A nezáleží na tom, zda se jedná o občany postižené, starší nebo třeba o těhotné ženy. Pokud často cestujete MHD, tak sami víte, jak důležité toto chování je a jak často se nepsané pravidlo porušuje.

Problémy se netýkají jen těch, kteří MHD jezdí

„Řidiči MHD denně reagují na nepředvídatelné události v běžném provozu, do kterých je dostanou zejména ostatní účastníci silničního provozu, jak motoristé, tak chodci. I když jsou na tyto situace proškolováni, nevyhnou se jim. Prudké brždění pak vážně ohrozí stojící, ale i sedící cestující. Předcházet úrazům ve vozidle pomáhá pevné držení cestujících, pomoc dětem, seniorům a správné zajištění vozíků, kočárků, kol a jiných přepravovaných předmětů,“ dodává k situaci Martina Poršová. Jde o mluvčí Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou.

Co jiného ještě k situaci dodat? Snad jen to, že se vztahy mezi lidmi během koronaviru podle všeho značně zhoršily. Ale nenechte si tím zkazit prázdniny, byla by to škoda.

Zdroj fotografie: Protext

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36511

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.