Praha v Brdech aneb co zajímavého na vás čeká v bývalém vojenském prostoru

Rozhodli jste se letošní dovolenou strávit v tuzemsku? Pak máte před sebou velké množství možností, kam byste mohli vyrazit. Česká republika pro zvídavé turisty, cyklisty nebo milovníky koupání nabízí opravdu hodně. Pojďme se třeba společně podívat do vrchoviny Brdy ve středních Čechách.

Bývalý vojenský výcvikový prostor se otevřel veřejnosti

Mezi městy Rožmitál pod Třemšínem, Spálené Poříčí, Rokycany a Příbram se rozkládají Brdy. Tato zajímavá vrchovina, jejíž území je chráněnou krajinnou oblastí, může být i vaším cílem výletů. Je totiž co zde objevovat. Najdete tu dokonce vrchol zvaný Praha (862 m n. m.), na němž stojí věž meteoradaru ČMHÚ. V minulosti bylo území Brd vojenským výcvikovým prostorem, tudíž se jednalo o veřejnosti nepřístupné místo. To se ale změnilo v roce 2016, kdy vojenský újezd Brdy zanikl a jeho prostor byl otevřen pro návštěvníky. Pozor je ale dávat si na tzv. dopadové plochy, které nebylo možné zbavit nevybuchlé munice, tudíž vstup do nich je zakázán.

Pohled na vrch Praha. Foto: Wikimedia Commons / Autor: Brdy-res publika / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Praha_(862m)_nad_Padrt%C3%AD.JPG

Na zříceninu hradu Valdek chodila i Božena Němcová

V katastrálním území Chaloupky v Brdech na turistické trase z Neřeží do Podluh najdete zříceninu gotického hradu Valdek, jehož největší sláva se psala ve 13. století. Už od třicetileté války je ale pustý. Do dnešní doby se dochovala část opevnění, věž a zbytky renesančního paláce. V době národního obrození se zřícenina stala častým cílem prvních turistů – zavítala sem i Božena Němcová nebo Karel Hynek Mácha. Pod hradem se natáčely některé scény ze seriálu F. L. Věk. Je škoda, že zřícenina je aktuálně v havarijním stavu a nepřístupná.

Naučná stezka Okolím Padrťských rybníků

Po otevření vojenského prostoru veřejnosti a vzniku chráněné krajinné oblasti v Brdech vznikly i naučné stezky. Tou první byla Okolím Padrťských rybníků, která nabízí procházku po zaniklých obcích Padrť, Přední a Zadní Záběhlá a Kolvín, k velkým i malým rybníkům a potokům v hlubokých brdských lesích. Naučná stezka má celkem asi 14 kilometrů a vede po zpevněných lesních cestách.

Zdroj info: wikipedie.cz

Náhledové foto: Wikimedia Commons / Autor: Petr Dudík / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hrad_Valdek_2004_-_08.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.