kostel Pičín

Obec Pičín na Příbramsku zve do Kuchyňky i Pohádkové země

Ač při vyslovení názvu této obce někteří možná vyprsknou smíchy a představí si ledacos, ve skutečnosti jeho původ poukazuje na rybníky nebo hezké místo. Pičín se nachází nedaleko Příbrami a kromě Pohádkové země umí nabídnout i přírodní rezervaci. Proč v malé obci na dohled brdských lesů žije tolik skřítků?

Hezké místo nedaleko Příbrami a Dobříše

Název Pičín pravděpodobně pochází buď z latinského slova piscina – rybník, nebo ze staroslověnského pěčina, což značí pěkné místo. Pro obě varianty hovoří to, že v okolí obce jsou skutečně rybníky – Antonín, Pilka, Hluboký rybník, Návesní rybník, Chlumský rybník a Příkop, a také to, že blízká příjemně zalesněná krajina láká k vycházkám do přírody. Lidé zde žili už ve 13. století a možná i mnohem dříve. Z této doby pochází i historická pamětihodnost, kterou v Pičín najdete. Jedná se o tvrz, jež měla původně podobu čtverhranné věže, v průběhu let pak byla renesančně a barokně upravena. V 18. století však přestala sloužit jako panské sídlo, byla přestavěna na špýchar neboli sýpku, a takto byla využívána i ve 20. století. Najdete ji nad rybníkem Příkop. Kromě ní stojí v Pičíně i kostel Narození Panny Marie, který je kulturní památkou.

Pohádková země. Foto: Google Maps

Pohádková země spisovatelky a výtvarnice Vítězslavy Klimtové

Pičín je místem, kde žila spisovatelka a výtvarnice Vítězslava Klimtová (1941-2016). Zde tvořila svá pohádková leporela, omalovánky, kalendáře, kuchařky a pohlednice, jejichž ústředními postavami byly pohádkové bytosti, jako jsou skřítkové, rusalky, vodníci, čertové a rarášci nebo elfové a další. V domě, ve kterém bydlela, bylo vytvořeno muzeum Pohádková země, v němž je možné všechny tyto postavičky vidět na vlastní oči.

Do okolí Pičína na procházku přírodou až do Kuchyňky

Na vrcholku Kuchyňka poblíž Dobříše se rozprostírá stejnojmenná přírodní rezervace s rozlohou 21 hektarů. Pěšky z Pičína je to k ní okolo sedmi kilometrů. Rezervace je pokrytá suťovými lesy s převahou dubu zimního, buku lesního, javoru klenem nebo lípou velkolistou. Za dobrého počasí je z vrcholu pěkný výhled až na Šumavu a Novohradské hory na jihu nebo na pásmo Krušných hor a Lužických hor na severu.

Náhledové foto: Webové stránky obce Pičín

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *