Objevujte krásy českých hor v zimě i létě

Česká republika je země plná přírodních krás, které stojí za to objevovat. Jednou z nich jsou české hory, které nabízejí nejen nádherné výhledy, ale také spoustu možností pro zimní sporty, letní turistiku, relaxaci a celou řadu dalších zážitků. V tomto článku vám představíme některé z nejzajímavějších a nejnavštěvovanějších českých hor a dáme vám tipy, jak si je užít.

Krkonoše

Harrachov, Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou… to jsou jedny z nejznámějších zimních turistických oblastí Krkonoš. Ovšem Krkonoše, co se návštěvnosti týká, vládnou mezi českými horami v zimě i létě. Najdete tu nejvíce nejvyšších vrcholků České republiky, kterým dominuje ta vůbec nejvyšší – hora Sněžka. Krkonoše jsou zároveň nejstarším národním parkem. Krásná příroda, lesy, vodopády a také třeba pramen řeky Labe. Nespočet rozhleden vám navíc ukáže Krkonoše z té nejkrásnější perspektivy.

Šumava

Šumava je známá jako zelené srdce Evropy, které je domovem mnoha chráněných druhů zvířat a rostlin. Milovníci vodních sportů rozhodně zamíří na Lipno, na své si ale přijdou i obdivovatelé přírodních krás a rezervací. Šumava totiž vyniká svými krásnými hlubokými lesy, ale také nespočetnými rašeliništi a ledovcovými jezery. A samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na pramen Vltavy. Lyžaři či běžkaři pak nejčastěji míří na Kvildu, Špičák a Lipno.

Jizerské hory

Jizerské hory jsou rájem pro běžkaře a cyklisty! Stačí si jen vzpomenout na Jizerskou magistrálu, která sama o sobě nabízí téměř 200 kilometrů upravených tras. Zapomenout nesmíme ani na uchvacující výhledy, které nabízí Ještěd, Tanvaldský Špičák nebo třeba Černá Studnice.

Krušné hory

Krušné hory jsou pohraničním pohořím, které se táhne podél hranice s Německem. Jsou známé svou bohatou historií, ale i rozsáhlou sítí stezek a cyklotras, přičemž tou nejdelší je Krušnohorská magistrála. Lyžaři pak nejčastěji vyjíždějí do skiareálu nejvyšší hory Klínovec, nebo také na Plešivec či Boží Dar. Oblast Krušných hor je ovšem známá také pro své léčivé prameny. Kdo chce do lázní, může vyrazit do Jáchymova, Teplic nebo třeba Bíliny.

Beskydy

Beskydy se rozkládají na jihu Moravy a severu Slezska. Hory jsou domovem národních parků, přírodních rezervací a památek UNESCO. Čím jsou ale Beskydy vskutku unikátní, je valašská lidová kultura. Ta je propsána do celé řady míst a památek, mezi nejznámější pak patří útulny na Pustevnách. A právě Pustevny, ale také Razula, Karolinka, Synot Kyčerka nebo Bílá jsou oblíbenými cílovými destinacemi lyžařů a běžkařů.

České hory jsou tedy skvělou volbou pro každého, kdo hledá aktivní dovolenou, spojenou s poznáváním přírody a kultury.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.