Na zámku Kinských ve Valmezu si můžete vyzkoušet brousit sklo. Zajímavý workshop je připraven na třetí adventní sobotu

Místní obvykle řeknou, že jedou do Valmezu. Pod tímto názvem se schovává město Valašské Meziříčí, které díky své poloze představuje pomyslnou vstupní bránu do Moravskoslezských Beskyd. Lidé tu žili již ve 13. století, kdy je město poprvé vzpomínáno v písemných památkách. Zajímavé je, že přívlastek Valašské si Meziříčí píše až od 18. století; dříve to bývalo pouze Meziříčí, případně Meziříčí nad Bečvou nebo Meziříčí pod Radhoštěm. Co zde na vás čeká v adventním čase?

Zámek Kinských v Krásně

Období adventu láká k návštěvám kulturních akcí, které mají něco společného s Vánoci. Lidé si chtějí tento čas užít v pohodě a sváteční náladě, přestože předvánoční čas bývá velmi hektický. Ve Valašském Meziříčí také připravili pro návštěvníky zajímavý program. Stačí si zajít do zámku Kinských v městské části Krásno. Uvidíte tu výstavu valašského perníkářství společně s dřevěnými perníkářskými formami, interaktivní expozici středověkých her a hraček.

Workshop Sklářské tvoření

Neméně zajímavé bude Sklářské tvoření, které lze navštívit 16. prosince 2023 ve 13:00 hodin. Jedná se o brusičský workshop, během něhož se seznámíte s historií broušeného skla, jeho technologickým vývojem. Můžete si vyzkoušet kuličské řemeslo nebo vybrousit sklenici. A to vše pod odborným dohledem sklářského výtvarníka MgA. Františka Muchy. Na workshopu jsou vítány i děti od 12 let. Vzhledem k omezené kapacitě je třeba se na Sklářské tvoření objednat předem. Cena kurzu je 400 korun na osobu.

Broušení skla. Foto: Aktron. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ni%C5%BEbor,_Skl%C3%A1rna,_brou%C5%A1en%C3%AD_skla.jpg

Česká mše vánoční v kostele Nejsvětější Trojice ve Valašském Meziříčí

K Vánocům určitě patří i Česká mše vánoční od Jana Jakuba Ryby. V pátek 22. prosince 2023 si ji budete moci poslechnout v kostele Nejsvětější Trojice ve Valašském Meziříčí, a to v 17:00 a v 19:00 hodin. Předprodej lístků je možný na zámku Kinských, jednotné vstupné je 220 korun na osobu.

Zdroj: Facebook.cz, http://www.muzeumvalassko.cz/akce-a-vystavy/sklarske-tvoreni-brusicsky-workshop-s-frantiskem-muchou

Zámek Kinských, Krásno. Náhledové foto: Pavel Lasztoviczka, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_Kinsk%C3%BDch_Kr%C3%A1sno.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.