Obytné auto

Obytné vozy jsou ekologičtější než letadla nebo noc v hotelu

Přesně toto vyplývá z výzkumu ze studie německého Institutu pro energetický a environmentální výzkum (IFEU) v Heidelbergu. Víte, kolik emisí uspoříte při cestování obytným vozem nebo karavanem ve srovnání s ubytováním v hotelu nebo leteckou přepravou? Až 32 % emisí CO2. Zajímavá jsou mimo jiné také data portugalské platformy Indie Campers. Podle nich až 77 % lidí ve věku 19–25 let se o dovolených rozhoduje na základě toho, jaký bude mít pobyt ekologický dopad.

Sdílená ekonomika jako základ

V České republice se snaží tento celosvětový trend podpořit například digitální platforma Campiri. Ta se zabývá právě půjčováním obytných vozů. Dokonce věnuje 1 % ze svého oboru na podporu ekologických projektů z oblasti karavaningu a kempingu. velmi důležitá je především sdílená ekonomika. Zmiňovaná společnost P2P pronájem. Dochází tedy ke sdílení vozů soukromých majitelů. Jen pro přehlednost, v České republice se nachází několik desítek tisíc obytných vozů, přičemž v nabídkách půjčoven je jich jenom 700.   

Obytné auto

Obytné auto: Foto Pixabay.com

Řeč čísel hovoří jasně

Z veškerých cest připadají na dlouhé lety pouhá 3 %. I tak je ale jejich dopad na životní prostředí mnohem větší, než je tomu u jiných typů dopravy. Když vyrazíte na dovolenou obytným vozem, budete jednak maximálně nezávislí a jednak také ušetříte naší planetě nějakou tu zátěž.

Climate positive

Díky sdílení P2P dochází alespoň částečné kompenzaci emisí vypuštěných do ovzduší při výrobě nového karavanu. Jedná se o 5,6 tuny CO2. Sdílená auta mají delší životní cyklus, a tak jsou mnohem více využitá. Důležité je ale také investování výrobců či půjčoven do ekologického segmentu. Vznikají nová auta s mnohem ekologičtějším provozem. Planetu si tak můžeme při cestování karavanem mnohem více šetřit. Už jenom ten pocit za to určitě stojí.    

Zdroj dat: Campiri.cz

Obytné auto: Náhledové foto Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

1 komentář

 1. Kérkonoš Odpovědět

  Kdybych za tím neviděl unijní uhlíkové lobby a Gretenismus, tak možná i zatleskám.
  Takhle ale budu muset na protest spálit pár pneumatik, abych vyjádřil svůj názor :-).
  Až se budou rušit letecké spoje a hotely kvůli tomu, že si pár ekonadšenců pořídilo obytňák, tak uznám že to dává smysl.
  Do té doby to spíš vidím tak, že na silnicích přibydou neaerodynamické plazící se krabice, zvyšující spotřebu a emise dalším dvaceti automobilům nuceným plazit se v závěsu.
  Snad to alespoň sníží spotřebu kerosinu, no nevim, ale budu věřit myšlence pana Štěpána,
  že pár uvolněných sedadel v letadle, je ekologičtější, než další hlemýžď na silnici co jede 12 hodin do chorvatska a pak rozhazuje odpadky někde v kempu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *