Zlato

Oceány ukrývají zlato v hodnotě okolo 800 bilionů dolarů

Na dně oceánů se skrývá neuvěřitelné množství zlata. Dostat ho ven ovšem bude nerozlousknutelným oříškem. Konkrétně se hovoří o neuvěřitelných 20 milionech tun. Nápadů na jeho vytěžení se našlo v minulosti poměrně hodně. Mnohé se řadily spíše do kategorie sci-fi než kamkoli jinam.    

Cena okolo 800 bilionů dolarů

Když vezmeme v potaz, že aktuální cena zlata činí okolo 27 dolarů za gram, dostáváme se až někde k astronomickým 800 bilionům dolarů. Zajímaví je porovnání z roku 2014. Tehdy činila cena nevytěženého zlata 771 bilionu dolarů. Jen pro porovnání, výše celkového světového hrubého domácího produktu dosáhla v témže roce 78,28 bilionu dolarů. Porovnání více než výmluvné.

Oceán

Moře: Foto Pixabay

Akce se zlatým akumulátorem

Zajímavý byl vynález takzvaného zlatého akumulátoru. S tím přišel v roce 1896 pastor baptistické církve Ford Jernegan. Jeho záměrem bylo získat zlato v průlivu Long Island Sound. Šlo o dřevěnou krabici obsahující speciální přísadu a rtuť. Druhý den ráno po vytažení krabice obsahovala skutečně zlato. Toho se chytili bohatí investoři a podnikatel získal tehdy 1 milion amerických dolarů. Vybudoval firmu Electrolytic Marine Salts Company. Baterie se ovšem najednou začaly kazit a Jernegen roku 1898 zmizel do Evropy i s kamarádem potápěčem, který měnil rtuť za zlatý roztok.

Snaha je, ale na vytěžení nestačí

Od této doby se snaží vytěžit zlato spousta různých firem i jednotlivců. Cena za jeho získání je však zřejmě velmi vysoká. Přesto zájem neutuchává a možná se někomu zásoby zlata skutečně podaří dostat ven. Vždyť jeho cena je stále poměrně vysoká a je velmi nepravděpodobné, že by nějakým způsobem skokově klesla. 

Zdroj informací: https://www.forbes.com/sites/trevornace/2017/09/15/771-trillion-worth-gold-hidden-ocean/?sh=21b81ee323d3

Zlato: Náhledové foto Pixabay

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

19 komentářů

 1. Franta Odpovědět

  Ale jakej pak oříšek. Moře a oceány máme stejně už zasviněné plastama,ropou a jiným neřádstvem,tak proč je nedorazit třeba kyselinou,která to zlatíčko rozpustí a tady nahoře se dá zase do původního stavu. Člověk……největší škodná pro přírodu si tuto zničí sám. O deštných pralesích a podobně je už škoda se zmiňovat.U nás v Česku je to stejné. Louky,pole,sady atd atd.se zastavují barákama,všechno se hezky vybetonuje a je to. Hodně rychle se blížíme k jedné písničce Wabiho Daňka ve které zpívá,že někde u Semil ještě kousek lesa zbyl. Hodně štěstí našim dětem a vnukům.

  1. Aster Odpovědět

   A ta sírovka by vám byla k čemu? Zlato a platinu lze rozpustit jen v lučavce královské – což je směs kyseliny chlorovodíkové a dusičné v poměru 3:1 😛

  1. Aster Odpovědět

   Kdyby se jim podařilo vytěžit všechno tohle zlato, klesla by jeho hodnota na Zemi tak, že by o něj už nikdo neměl zájem.

 2. Tomáš Odpovědět

  výše celkového světového hrubého domácího produktu dosáhla v témže roce 78,28 milionu dolarů…. To asi ne, chyba o několik řádů…

 3. Roman Odpovědět

  Takže podle zdroje jste jen přeložili článek do češtiny navíc podle svého pochopení.Autor má rád cestování a rád se dělí o zážitky ale tady nebyl a nic o tom neví. No doporučil bych výlet k šéfovi a pak směr doktor.

 4. Pelican Odpovědět

  „Zajímaví je porovnání z roku 2014.“
  Na to by měl být regulační orgán a dávat pokuty. Když doktor předepíše špatný lék, taky mu to neprojde.

 5. zdenda Odpovědět

  27 USD za gram? To je info odkud? A ze kdy?
  Aktuální cena zlata je 1755 USD / 1 oz
  27 x 31,1 = 839

  uniká mi něco??
  Nemluvě o tom, že jednou v nadpisu je 800 bilionů korun a pak v textu 800 bilionů dolarů. Ach jo, udělat něco pořádně, to už bychom asi chtěli moc, že?

 6. zdenda Odpovědět

  27 USD za gram? To je info odkud? A ze kdy? Z konce minulého století?
  Aktuální cena zlata je 1755 USD / 1 oz
  27 x 31,1 = 839
  uniká mi něco?? Aktuální cena zlata je cca 2x vyšší.

  Nemluvě o tom, že jednou v nadpisu je 800 bilionů korun a pak v textu 800 bilionů dolarů. Ach jo, udělat něco pořádně, to už bychom asi chtěli moc, že?
  A ještě ta hrubka; zajímaví je porovnání….
  Obdivuji autora, že se nejen podepsal, ale ještě tam vystavil i svou fasádu. Bravo.

  1. Tomáš Odpovědět

   přesně tak, to je první čeho jsem si všimnul…. co chcete po tzv. „autorovi“, když jenom zkopíruje do překladače. Holt dnes každý trotl může si psát co chce …
   Tom

   1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

    Hezký večer,
    do překladače jsem nic nevkládal.
    Dnes skutečně může kritizovat i za jednu chybu každý trotl. Naštěstí.
    Chybu udělá každý a já ji na rozdíl od mnohých ostatních na základě výtky rychle opravím.
    Mějte se hezky!

 7. Lubomír Odpovědět

  CENA OKOLO 800 BILIONŮ KORUN
  Když vezmeme v potaz, že aktuální cena zlata činí okolo 27 dolarů za gram, dostáváme se až někde k astronomickým 800 bilionům dolarů.

 8. Aster Odpovědět

  No já se dost bavím – vy se tu hádáte o dolary a jejich hodnotu – a napadá vás vůbec, jaké následky by to doopravdy mělo? Věc má jen takovou hodnotu, jakou jí „lidé“ přisoudí.
  Jakou hodnotu by „lidé“ přisoudili zlatu, které by vydobyli v takovém množství? Nevrátili bychom se do doby, kdy bylo železo nad zlato?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *