Oceány ukrývají zlato v hodnotě okolo 800 bilionů dolarů

Zlato

Na dně oceánů se skrývá neuvěřitelné množství zlata. Dostat ho ven ovšem bude nerozlousknutelným oříškem. Konkrétně se hovoří o neuvěřitelných 20 milionech tun. Nápadů na jeho vytěžení se našlo v minulosti poměrně hodně. Mnohé se řadily spíše do kategorie sci-fi než kamkoli jinam.    

Cena okolo 800 bilionů dolarů

Když vezmeme v potaz, že aktuální cena zlata činí okolo 27 dolarů za gram, dostáváme se až někde k astronomickým 800 bilionům dolarů. Zajímaví je porovnání z roku 2014. Tehdy činila cena nevytěženého zlata 771 bilionu dolarů. Jen pro porovnání, výše celkového světového hrubého domácího produktu dosáhla v témže roce 78,28 bilionu dolarů. Porovnání více než výmluvné.

Oceán

Moře: Foto Pixabay

Akce se zlatým akumulátorem

Zajímavý byl vynález takzvaného zlatého akumulátoru. S tím přišel v roce 1896 pastor baptistické církve Ford Jernegan. Jeho záměrem bylo získat zlato v průlivu Long Island Sound. Šlo o dřevěnou krabici obsahující speciální přísadu a rtuť. Druhý den ráno po vytažení krabice obsahovala skutečně zlato. Toho se chytili bohatí investoři a podnikatel získal tehdy 1 milion amerických dolarů. Vybudoval firmu Electrolytic Marine Salts Company. Baterie se ovšem najednou začaly kazit a Jernegen roku 1898 zmizel do Evropy i s kamarádem potápěčem, který měnil rtuť za zlatý roztok.

Snaha je, ale na vytěžení nestačí

Od této doby se snaží vytěžit zlato spousta různých firem i jednotlivců. Cena za jeho získání je však zřejmě velmi vysoká. Přesto zájem neutuchává a možná se někomu zásoby zlata skutečně podaří dostat ven. Vždyť jeho cena je stále poměrně vysoká a je velmi nepravděpodobné, že by nějakým způsobem skokově klesla. 

Zdroj informací: https://www.forbes.com/sites/trevornace/2017/09/15/771-trillion-worth-gold-hidden-ocean/?sh=21b81ee323d3

Zlato: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.